معرفی 8 ترفند کاربردی جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی + نمونه تصویری

معرفی 8 ترفند کاربردی جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی + نمونه تصویری
پنج‌شنبه 24 اسفند 1402

آخرین به‌روزرسانی: اسفند  1402

معرفی ترفندهای کاربردی جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی

با ارتقاء فناوری و پیشرفت روزافزون اینترنت، دنیای تجارت نیز به شکل‌های جدیدی شکل گرفته است. امروزه، خرید آنلاین یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین روش‌های خرید کالاها و خدمات است که به ما این امکان را می‌دهد که به راحتی و با قدرت انتخاب بیشتر، نیازهای خود را برطرف کنیم. در رقابت بالای فروشگاه‌های آنلاین فروشندگان باید بتوانند به جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی بپردازند تا کسب و کار موفقی داشته باشند.
نکات طلایی برای جلب اعتماد مشتری

1. طراحی بصری

طراحی بصری در فروشگاه اینترنتی می‌تواند نقش مهمی در اعتماد سازی در فروش و ارتقای تجربه کاربری مشتریان ایفا کند. در زیر ترفندهایی را برای طراحی بصری در نظر گرفته‌ایم که به شما کمک می‌کند اعتماد مشتریان را بهبود بخشید:
 1. طراحی ساده و کارآمد:  استفاده از طراحی ساده و کارآمد که به راحتی قابل فهم باشد، سبب جلب اعتماد مشتری می‌شود. رابط کاربری باید ساده و ارگونومیک باشد تا مشتریان به راحتی بتوانند به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند.
 2. استفاده از رنگ‌های مناسب:  انتخاب رنگ‌های مناسب و آراسته که با هویت برند هماهنگ باشند و از رنگهایی که احساس اعتماد می‌کنند مانند آبی و سبز استفاده شود.
 3. نمایش اطلاعات تماس و پشتیبانی:  اطلاعات تماس و راه‌های پشتیبانی باید به وضوح در قسمت‌های قابل مشاهده قرار داده شوند تا مشتریان اعتماد بیشتری به کسب و کار شما داشته باشند.
 4. استفاده از تصاویر با کیفیت بالا:  نمایش تصاویر با کیفیت بالا از محصولات به مشتریان کمک می‌کند تا از کیفیت و ارزش محصولات اطمینان پیدا کنند. برای بهبود این موضوع می توانید از محصولات خود عکاسی کنید و با کمترین هزینه، با کیفت‌ترین محتوا را در اختیار مخاطب قرار دهید.
طراحی بصری سایت

2. سرعت سایت

یکی از ترفندهای جلب اعتماد خریداران، افزایش سرعت سایت است. زمانی که یک سایت با سرعت بالا بارگذاری می‌شود، مشتریان احساس می‌کنند که محیطی راحت و قابل اعتماد را در اختیار دارند. در زیر به برخی از ترفندهای کاربردی جلب اعتماد مشتریان فروشگاه از طریق بهبود سرعت سایت اشاره کرده‌ایم:
 1. بهینه‌سازی کدها و اسکریپت‌ها: کدها و اسکریپت‌های غیرضروری می‌توانند بارگیری سایت را کند کنند. بررسی کنید که آیا همه کدها و اسکریپت‌ها در صفحات سایت لازم است یا خیر، و کدهای غیرضروری را حذف کنید.
 2. بهینه‌سازی تصاویر: گذاشتن تصاویر باکیفیت یکی از راه‌های جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی است اما تصاویر با حجم بزرگ می‌توانند زمان بارگیری سایت را افزایش دهند. بنابراین، بهتر است تصاویر را پیش از بارگذاری بر روی سایت بهینه کنید.
سرعت وبسایت و افزایش فروش
 1. استفاده از حافظه نهان (Cache): استفاده از حافظه نهان مرورگرها می‌تواند سرعت بارگیری صفحات را به طور قابل توجهی افزایش دهد. با استفاده از تنظیمات مربوطه، می‌توانید فایل‌های قابل کش در برگه‌ها را به حافظه نهان مرورگر ارسال کنید تا بارگیری بعدی صفحه به سرعت بیشتری انجام شود.
 2. بهینه‌سازی سرور و میزبانی: انتخاب یک سرویس میزبانی باکیفیت و مناسب می‌تواند تأثیر قابل توجهی در سرعت سایت داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که سرور شما قدرتمند است و بازدهی و پاسخگویی مناسبی دارد.
 3. توزیع محتوا: استفاده از CDN (شبکه توزیع محتوا) می‌تواند بهبود قابل توجهی در سرعت سایت داشته باشد. CDN سرورهایی در سراسر جهان دارد که محتوای سایت شما را نزدیکتر به کاربران قرار می‌دهند و بارگیری سریعتری را فراهم می‌کنند.
 4. بررسی و بهبود زمان پاسخ سرور: زمان پاسخ سرور برای بارگیری صفحه بسیار مهم است. بررسی کنید که سرور شما بهینه و به صورت مداوم به روزرسانی می‌شود و زمان پاسخ سرور را کاهش دهید.
امکانات و ویژگی های سایت

3. نظرات مشتریان

ایده رضایت مشتری یکی از ابزارهای اساسی در جلب اعتماد مشتریان جهت خرید از فروشگاه آنلاین بسیار ارزشمند هستند که بایستی هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی به آن دقت داشت. در ادامه، به برخی از ترفندهای کاربردی برای استفاده از نظرات مشتریان می‌پردازیم:
 1. نمایش نظرات و امتیازات:  نمایش نظرات و امتیازات مشتریان برای هر محصول به صورت علنی به مشتریان اجازه می‌دهد تا قبل از خرید، تجربه دیگران را مشاهده کنند و از اعتبار محصول مطمئن شوند.
نظرات مشتریان در آمازون
 1. تنوع نظرات: یکی از راه‌های جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی وجود تنوع نظرات است.  تشویق مشتریان به ارسال نظرات متنوع و شامل نظرات مثبت و منفی، تجربه کاربری گسترده‌تری ارائه می‌دهد و نشان می‌دهد که فروشگاه به توجه به نظرات مشتریان و بهبود محصولات خود اهمیت می‌دهد.
 2. پاسخ به نظرات:  ارائه پاسخ به نظرات مشتریان، حسن اعتماد را تقویت می‌کند و نشان می‌دهد که فروشگاه به نظرات مشتریان ارزش می‌دهد و آماده است به آن‌ها پاسخ دهد.
 3. استفاده از تصاویر و ویدئوها:  امکان افزودن تصاویر و ویدئوهای مشتریان به نظرات، اعتبار و شفافیت بیشتری به نظرات می‌بخشد و به مشتریان کمک می‌کند تا تجربه واقعی مصرف کنندگان را ببینند.
 4. جمع‌آوری نظرات برای بهبود محصولات:  استفاده از نظرات مشتریان به عنوان یک ابزار برای بهبود محصولات و خدمات فروشگاه، نشان می‌دهد که فروشگاه به نظرات مشتریان اهمیت می‌دهد و برای بهبود مداوم خود تلاش می‌کند.
 5. استفاده از محتوای تولیدی مشتریان:  تشویق مشتریان به ارسال نظرات تحت‌عنوان، داستان‌های کاربری و تجربیات شخصی‌شان درباره محصولات، از ایده های خلاقانه برای جذب مشتری است.
با استفاده از این ترفندها، فروشگاه آنلاین شما می‌تواند اعتماد مشتریان را بالا ببرده و رابطه مثبت و پایداری با آن‌ها برقرار کند.
کامنت گذاری

4. دریافت مجوزهای رسمی

یکی دیگر از روش‌هایی که باعث جلب اعتماد مشتری می‌شود وجود برچسب‌ها و آیکون‌های مجوزهای رسمی است.

چرا داشتن مجوز و درج آنها در سایت می‌تونه روی جلب اعتماد مشتری تاثیر بزاره؟

به این دلیل که مشتری یا مخاطب شما هنگام دریافت هرگونه خدماتی همچون خرید یک پکیج آموزشی یا یک جاروبرقی این اطمینان را دارد که اگر اتفاقی در این حین پیش آید می تواند از نهادهای رسمی پیگیری کند و تمام اطلاعات فروشنده در اختیار است.
 شما را به عنوان یک هویت تایید شده می‌شناسد نه یک دستفروشِ رهگذر!
 1.  دریافت اینماد: جهت دریافت اینماد می‌بایست به درگاه سایت رسمی Enamad مراجعه کنید و تمام فرایندهای لازم را طی کنید تا بتوانید بج یا لیبل در سایت خود درج نمایید. این فرایند در صورت تکمیل بودن مدارک و اطلاعات در یک روز انجام خواهد شد.
 2.  مجوز اتحادیه: درج پروانه فعالیت یا مجوز دریافتی از نهاد مرتبط یا همان اتحادیه بسیار ارزشمند است. همچون مغازه داران که جواز کسب خود را به دیوار میزنند ما هم برای دریافت جلب اعتماد مشتری نیاز به این کار داریم. می توانیم با ساخت یک صفحه در سایت مجوزهای دریافتی را در آن درج نماییم و یا در صورت وجود درگاهی جهت بررسی هویت سایت و برند به آن درگاه لینک دهیم.
نکته: در صورتی که تصاویر مجوزهای دریافتی خود را در سایت میگذارید، تعدادی از اطلاعات داخل جواز مخدوش نمایید تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرد.
 

5. اطلاعات تماس و آدرس معتبر

اطلاعات تماس و آدرس معتبر می‌توانند به شدت در جلب اعتماد مشتریان در فروشگاه اینترنتی شما موثر باشند. زیرا وجود اطلاعات تماس قابل دسترس و آدرس معتبر نشان می‌دهد که فروشگاه شما واقعی است و به تعامل با مشتریان خود اهمیت می‌دهید. در زیر ترفندهایی را برای استفاده از اطلاعات تماس و آدرس معتبر به عنوان ابزاری کاربردی در جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی آورده‌ایم:
 1. نمایش اطلاعات تماس در صفحه تماس با ما: در صفحه تماس با ما فروشگاه اینترنتی، اطلاعات تماسی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل و ساعات کاری را قرار دهید. این امر به مشتریان اعتماد بیشتری در ارتباط با شما می‌دهد و اطمینان می‌برند که در صورت نیاز، قادر خواهند بود با شما تماس بگیرند.
 2. نمایش آدرس دقیق فروشگاه: در صفحه اطلاعات فروشگاه، آدرس دقیق فروشگاه اینترنتی خود را نمایش دهید. اگر دارای فروشگاه فیزیکی هم هستید، مکان آن را نشان دهید. این اقدام به مشتریان اعتماد می‌بخشد که می‌توانند به صورت حضوری با شما ملاقات کنند یا در صورت نیاز به محل فروشگاه مراجعه کنند.
 3. استفاده از فرم تماس: در صفحه تماس با ما، فرم تماس قابل تکمیلی در دسترس قرار دهید. این فرم به مشتریان اجازه می‌دهد پیام خود را برای شما ارسال کنند و اطمینان حاصل کنند که شما به درخواست‌ها و سوالات آن‌ها پاسخ خواهید داد.
 4. نمایش نقشه مکان: در صفحه تماس با ما، نقشه‌ای که مکان دقیق فروشگاه را نشان می‌دهد، قرار دهید. این امر به مشتریان اطمینان می‌دهد که می‌توانند با استفاده از نقشه به آسانی مکان فروشگاه را پیدا کنند.
 5. اطلاعات تماس در فوتر سایت: در فوتر فروشگاه اینترنتی شما بایستی اطلاعات تماس مانند شماره تلفن و آدرس ایمیل وجود داشته باشد. همچنین باید این اطلاعات در تمام صفحات قابل دسترس بوده تا مشتریان بتوانند با شما تماس بگیرند.
اطلاعات تماس در سایت

6. فراهم کردن خرید آنلاین و درگاه پرداخت معتبر

درگاه پرداخت آنلاین معتبر به شما اجازه می‌دهد تا از طریق ارتباط امن و رمزنگاری شده، اطلاعات پرداخت مشتریان را جمع آوری و پردازش کنید. این درگاه‌ها اغلب تحت نظر بانک مرکزی قرار دارند و استانداردهای امنیتی را رعایت می‌کنند. پس برای جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی و فراهم کردن خرید آنلاین، استفاده از یک درگاه پرداخت آنلاین معتبر بسیار مهم است.
همچنین، برای فروشگاه اینترنتی خود می‌توانید از درگاه‌های واسط نیز استفاده کنید. این درگاه‌ها عملکردی مشابه درگاه‌های بانکی دارند، اما شما نیازی به مراجعه مستقیم به بانک ندارید و می‌توانید به راحتی از طریق سایت آنها درخواست درگاه پرداخت را ثبت کنید و پس از تأیید، از آن درگاه در فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید. این روش سرعت و سهولت بیشتری را به شما می‌دهد.

درگاه پرداخت مطمئن

7. تعبیه چندین روش برای ارسال محصول

یکی از ایده های خلاقانه برای جذب مشتری تعبیه چندین روش مختلف برای ارسال محصول است. ارائه گزینه‌های مختلف ارسال، به مشتریان امکان می‌دهد تا روشی را انتخاب کنند که بیشترین اطمینان و رضایت را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. در زیر به برخی از ترفندهای کاربردی جلب اعتماد مشتریان اینترنتی از طریق ارائه گزینه‌های مختلف ارسال محصول اشاره می‌کنیم:
 1. ارائه گزینه‌های متنوع ارسال:  ارائه گزینه‌های متنوعی از جمله ارسال اکسپرس، ارسال معمولی و ارسال اقتصادی، به مشتریان امکان می‌دهد تا بر اساس نیاز و بودجه خود، روش ارسال را انتخاب کنند.
 2. شفافیت در هزینه‌های ارسال:  ارائه اطلاعات دقیق درباره هزینه‌های ارسال برای هر روش، اطمینان از قیمت‌های منصفانه و عدم وجود هزینه‌های پنهان را به مشتریان انتقال می‌دهد.
 3. پیگیری وضعیت ارسال:  فراهم کردن ابزارها و سیستم‌های پیگیری برای مشتریان به منظور اطمینان از وضعیت ارسال سفارشاتشان، اعتماد آن‌ها را به فروشگاه شما افزایش می‌دهد.
 4. ارسال رایگان برای سفارشات مشخص:  ارائه گزینه ارسال رایگان برای سفارشاتی که به یک حداقل مقدار خرید مشخص می‌رسند، علاوه بر جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی، آن‌ها را تشویق می‌کند تا بیشتر از فروشگاه شما خرید کنند.
روش های ارسال در دیجی کالا
 1. خدمات ویژه برای ارسال خارج از کشور:  ارائه گزینه‌های ارسال بین‌المللی با خدمات ویژه مانند ارسال تضمینی یا ارسال اولویتی، به مشتریان اعتماد بیشتری به فروشگاه شما می‌دهد.
 2. امکان دریافت در محل از پست یا مراکز تحویل: ارائه امکان دریافت سفارشات در محل مورد نظر مشتریان از طریق پست یا مراکز تحویل، اطمینان از راحتی و سهولت دریافت محصولات را برای آن‌ها فراهم می‌کند.
 3. ارائه گزینه برگشت سریع: فراهم کردن گزینه برگشت سریع و ساده برای محصولات، اعتماد مشتریان را به شما و توانایی‌تان در رفع مشکلات و نیازهای آن‌ها افزایش می‌دهد.

8. جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی پیش از فروش

برای جلب اعتماد مشتریان، ابتدا باید به این نکته توجه کرد که اعتماد قبل از فروش می‌آید. به عبارت دیگر، اعتماد مشتریان از مرحله پیش فروش شروع می‌شود و در این مرحله اطلاعات، ارزش‌ها و وعده‌های شما به مشتریان ارائه می‌شود که این امر تأثیر چشمگیری بر تصمیمات خریدشان دارد.
دقت داشته باشید که وبسایت شما باید حرفه‌ای، کارآمد و ساده برای استفاده باشد. طراحی منظم، گرافیک مناسب و قابلیت جستجوی آسان در وبسایت، اعتماد مشتریان را افزایش می‌دهد. همچنین، ارائه اطلاعات کامل و دقیق در مورد محصولات، قوانین و شرایط فروش، و راه‌های ارتباط با پشتیبانی نیز مهم است. فروشگاه ساز سپهر یکی از پلتفرم‌های محبوب و معتبر برای ایجاد فروشگاه‌های آنلاین است.

فروشگاه ساز سپهر
از طریق کافه بازار می‌توانید این پلتفرم را پیدا کنید و آن را برای ایجاد فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید. فروشگاه ساز سپهر امکانات متنوعی برای ایجاد فروشگاه آنلاین شما فراهم می‌کند که می‌تواند در جلب اعتماد مشتریان فروشگاه اینترنتی بسیار مؤثر باشد. به برخی از این امکانات اشاره خواهیم نمود:
 1. طراحی و رابط کاربری حرفه‌ای: به راحتی می‌توانید یک فروشگاه زیبا و جذاب ایجاد کنید.
 2. امنیت و حفاظت اطلاعات: اطلاعات مشتریان شما در امان خواهد بود که این امر می‌تواند به افزایش اعتماد مشتریان شما کمک کند.
 3. گزینه‌های پرداخت متنوع: این امر به مشتریان اطمینان می‌دهد که می‌توانند با روشی که برایشان مناسب است، پرداخت را انجام دهند.
 4. پشتیبانی فنی و مشتری: این امر نشان از توجه و اهمیتی است که فروشگاه ساز سپر به مشتریان خود می‌دهد.
 5. آمار و تحلیل: این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا عملکرد خود را بهبود ببخشید و بهترین تجربه ممکن را برای مشتریان فراهم کنید. 

پرسش و پاسخ
سوالی برای پرسیدن دارید ؟!
نویسنده
authorمیلاد رضایی
کلیدواژهstartlearn
دیدگاه‌ها
مقالات مرتبط
درگاه پرداخت چیست؟ نحوه دریافت درگاه مستقیم و غیر مستقیم + آموزش

درگاه پرداخت چیست؟ نحوه دریافت درگاه مستقیم و غیر مستقیم + آموزش

درگاه پرداخت در دو نوع مستقیم و غیر مستقیم ارائه می شود. درگاه پرداخت نیاز به مراحلی مشخصی برای دریافت دارد. شما ابتدا باید نماد اعتماد تجارت الکترونیکی خود را دریافت ...
✍🏻 سحر مهدوی
تولید محتوا چیست؟ چرا و چگونه تولید محتوا کنیم؟ آموزش رایگان 0 تا 100

تولید محتوا چیست؟ چرا و چگونه تولید محتوا کنیم؟ آموزش رایگان 0 تا 100

تولید محتوای با کیفیت می تواند میزان فروش یک فروشگاه تا بیش از 50% افزایش دهد. تولید محتوا چیست و چرا باید آموزش ببنیم آن را یک نیاز برای فروشگاه‌های آنلاین...
✍🏻 سحر مهدوی
فروشگاه ساز چیست؟ تفاوت آن با وردپرس + بررسی هزینه، معایب و مزایا

فروشگاه ساز چیست؟ تفاوت آن با وردپرس + بررسی هزینه، معایب و مزایا

آیا فروشگاه‌سازها دارای امکانات و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به CMS آماده همچون وردپرس، شاپیفای و دیگر موارد دارند؟ هزینه طارحی سایت فروشگاهی با وردپرس بیشتر است یا با فروشگاه‌سازها همچون فروشگاه ساز سپهر
✍🏻 نوید کوهی

برای شروع یک کسب و کار رویایی آماده اید؟

هنوز شک دارید! برای مشاوره تماس بگیرید:۰۲۱-۴۷۶۲۳۰۳۰