چطور اینماد بگیریم؟

چطور اینماد بگیریم؟

تاریخ انتشار:
1399/10/07

آخرین به‌روزرسانی: خرداد 1400

همان‌طور که سایت‌های فراوانی برای اطلاع‌رسانی و خدمات‌دهی وجود دارند، افرادی نیز وجود دارند که تنها به دنبال فرصت برای سوء استفاده هستند؛ بنابراین باید به کاربران حق داد که به دنبال راهی برای اطمینان پیدا کردن از سایت شما داشته باشند. ما یک پیشنهاد داریم و آن دریافت نماد اعتماد الکترونیکی یا لوگوی اینماد است.
گرفتن اینماد پروسه پیچیده‌ای نیست و بدون نیاز به کسی می‌توانید به صورت رایگان اینماد سایت خود را اخذ کنید. برای همین تصمیم گرفتیم راهنمای کامل صفر تا صد مراحل دریافت لوگو نماد اعتماد الکترونیکی را به صورت رایگان در اختیار شما بگذاریم.

در این آموزش، به‌صورت کامل به این موارد می‌پردازیم:

آموزش ویدیویی دریافت اینماد

اگر با دیدن ویدیو راحت‌تر هستید، می‌توانید مراحل کامل آموزش دریافت اینماد را در فیلم آموزشی زیر مشاهده کنید. در ادامه‌ی مقاله، آموزش کامل‌تر به‌صورت متنی و تصویری نیز آمده است.

نماد اعتماد الکترونیکی یا اینماد چیست؟

E-namad یا نماد اینترنتی سایت در یک کلمه هویت سایت شماست. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تنها صادرکننده‌ی این نماد است که برای تأیید صلاحیت و هویت فروشگاه‌های اینترنتی ارائه می‌شود؛ به این شکل که آدرس و مدارک فیزیکی شما را تأیید و به کاربران و خریداران وب‌سایت شما، اطمینان را اهدا می‌کند.

انواع لوگوهای نماد اعتماد الکترونیکی

 • نماد موقت: نماد موقت برای سرعت بخشی به فرایند اخذ اینماد است و به سایت‌های فروشگاهی با حداقل معیارهای موجود داده می‌شود.
 • نماد دائم یک ستاره: پس از اعطای نماد موقت، فروشگاه جهت دریافت نماد دائم بررسی می‌شود. کسب‌‌ و‌ کارها برای دریافت نماد دائم، باید مجموعه‌ای از معیارها را داشته باشند تا تأیید شوند که در ادامه‌ی مطلب، آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
 • نماد دائم دو ستاره: بعد از این‌که نماد دائم یک ستاره برای شما صادر شد، می‌توانید با راه اندازی SSL سایت‌تان، نمادتان را به دو ستاره تغییر دهید. البته می‌بایست یک‌سال تا انقضای SSL باقی مانده باشد.

شما بعد از اخذ ای نماد یک ستاره هم می‌توانید تمام مراحل اداری و قانونی را- مانند اتصال سایت به حساب بانکی خود- انجام دهید و الزامی به گرفتن نماد دو ستاره نیست. فراموش نکنید که در حال حاضر نماد بیشتر از دو ستاره وجود ندارد.

اول اینماد را بگیرم یا درگاه بانکی؟

یکی دیگر از ویژگی‌های داشتن نماد اعتماد الکترونیکی، امکان دریافت درگاه بانکی می‌باشد. همچنین می‌توانید با اداره‌ی پست قرارداد ببندید و سیستم تحویل در محل داشته باشید. دقت کنید که بدون گرفتن E-Namad، شما هیچ‌یک از این دو کار را (حداقل به صورت قانونی) نمی‌توانید انجام دهید.

مراحل اداری اینماد

به‌طور کلی در مقایسه با سایر فعالیت‌های اداری، فرایند گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی دشواری زیادی ندارد، اما بهتر است تا انتها با ما همراه باشید تا همه‌ی جزئیات را با هم مرور کنیم:

اخذ اینماد چه مدت زمان می‌برد؟
بین هفت تا ده روز کاری می‌توان اینماد گرفت. فقط کافیست آدرس، شماره تماس محل فعالیت کسب‌ و کار اینترنتی و استعلام صلاحیت فردی تأیید شود و شما در اسرع وقت نسبت به رفع نواقص اعلامی از سوی کارشناسان اقدام کنید.

هزینه‌ی گرفتن اینماد چقدر است؟
برای این‌که آدرس شما تأیید شود، کدی را در یک پاکت پستی به نشانی شما ارسال می‌کنند. این ارسال 17 هزار تومان هزینه می‌برد. مازاد بر آن نیز، مبلغ 175 هزار تومان بابت داشتن 2 سال نماد الکترونیکی به صورت اینترنتی از شما دریافت می‌شود. این هزینه تا زمان تمدید دوباره را پشتیبانی می‌کند.

برای گرفتن اینماد به کجا باید مراجعه کنم؟
تا همین یکی دو سال پیش نیاز بود که مدارک هویتی خودتان را به یکی از دفاتر اسناد رسمی ببرید تا هویت‌تان تأیید شود. اما در قوانین جدید فقط کافی است به سایت نماد اعتماد الکترونیکی رفته و طبق دستورالعمل‌ها، از محل کار یا منزل‌تان شماره‌های تلفن و ... را تأیید کنید. بنابراین دیگر نیاز به مراجعه‌ی حضوری به هیچ محلی را ندارید.

گرفتن ای نماد چه شرایطی دارد؟

برای دریافت لوگوی اینماد لازم است شرایط زیر را داشته باشید:

1- دامنه به نام درخواست کننده اینماد
در ابتدای هرکاری امتیاز دامنه سایت باید به نام فرد درخواست دهنده‌ی نماد باشد. امتیاز دامنه متقاضیان حقوقی، باید به نام شرکت و یا یکی از اعضای هیئت مدیره آن ثبت‌شده باشد.
پس باید هنگام خرید دامنه حتماً به این مورد دقت کنید. مشخصات دامنه‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر بخاطر تحریم‌های کشور مخفی شده است؛ با این حال باز هم بهتر است که به نام خودتان باشد.

2- 18 سال سن
شرایط دریافت نماد اعتماد الکترونیکی داشتن 18 سال تمام است. در صورتی که متقاضی کمتر از 18 سال داشته باشد، ارائه حکم رشد از دادگاه الزامی می‌باشد. در قوانین قدیم برای دریافت ای نماد، آقایان نیاز به داشتن کارت پایان خدمت داشتند که در قوانین جدید این موضوع مشاهده نشده و بدون نیاز این مدرک هم اینماد برای شما صادر می‌شود.

3- عرضه‌ی کالا یا خدمات در سایت
نماد اعتماد الکترونیکی تنها به سایت‌هایی که خرید و فروش در آن انجام می‌شود، تعلق می‌گیرد. اگر صرفاً در سایت خود درباره محصولات یا خدمات‌تان اطلاع‌رسانی کرده‌اید و امکان سفارش‌گیری آنلاین وجود ندارد، نیازی به دریافت اینماد ندارید (و البته برای چنین سایتی باید لوگوی ساماندهی بگیرید).

4- قیمت کالا یا خدمات در سایت
یکی دیگر از شرایط اخذ اینماد درج مشخصات محصولات یا خدمات، از جمله قیمت و تعرفه‌ی کالای عرضه شده در سایت است. هم‌چنین ارائه‌ی اطلاعات خرید در قالب پیش فاکتور یا سبد خرید الزامی می‌باشد.

5- تأیید صلاحیت
برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید صلاحیت فردی شما از سمت پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تأیید شود. در حالت عادی نیازی نیست که به صورت حضوری مراجعه کنید؛ نتیجه‌ی استعلام تأیید صلاحیت در پرونده‌ی نماد در سامانه ثبت می‌شود و از طریق ایمیل برای‌تان ارسال خواهد شد (این مرحله توسط کارکنان ای‌نماد انجام می‌شود و شما کاری انجام نمی‌دهید).
نکته: جای نگرانی نیست، ما که تابه‌حال عدم تایید صلاحیت یک شخص را ندیده‌ایم؛ اما اگر جواب استعلام ای نماد منفی باشد، پرونده به حالت تعلیق درمی‌آید، هویت فرد رد صلاحیت شده، وارد لیست سیاه می‌شود و امکان درخواست مجدد وجود نخواهد داشت. اما فرد می‌تواند بعد از ورود به پنل کاربری خود، درخواست فرجام خواهی (به معنی درخواست بررسی مجدد صلاحیت فردی) ثبت نماید. برای درخواست فرجام خواهی باید به دادگاه تشکیل پرونده مراجعه نمایید و مدارکی مثل رأی دادگاه مبنی برائت (تبرئه شدن از سوی دادگاه)، سند مشخص کننده اجرای حکم صادر شده توسط دادگاه، مدرکی که نشان‌دهنده مختومه شدن پرونده سوء سابقه و یا هرگونه سند دال بر رفع مشکل سوء سابقه (به جز گواهی عدم سوء پیشینه یا سجل کیفری که مورد قبول نمی‌باشند) را به همراه درخواست فرجام خواهی به ایمیل amaken@enamad.ir ارسال نمایند.

دریافت اینماد چه مدارکی نیاز دارد؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به شرح زیر می‌باشد:

متقاضیان حقیقی (شخص):

 • عکس از مدارک هویتی
 • تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقیقی (در ادامه نحوه دریافت آن را توضیح خواهیم داد)
 • اجاره نامه یا سند ملک کسب و کار (یا منزل)

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیرتجاری):

 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت‌مدیره (در صورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)
 • تعهدنامه شخصیت حقوقی (در ادامه نحوه دریافت آن را توضیح خواهیم داد)
 • تصویر پروانه /مجوز فعالیت

چرا باید برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی تعهدنامه بدهیم؟
ارائه‌ی تعهدنامه کار پیچیده‌ای نیست و فقط کافیست بعد از مطالعه‌ی آن، تیک پذیرش را بزنید. تعهدنامه به منظور تأیید رسمی قوانین جاری کشور در زمینه‌ی تعهدات فروشگاه‌های اینترنتی می‌باشد.

آموزش تصویری گرفتن اینماد

خوب، از هرچه بگذریم سخن دوست خوش‌تر است و می‌رویم نگاهی به سایت enamad.ir بیاندازیم.

آموزش تصویری گرفتن اینماد

طبق تصویر بالا، گزینه «کسب و کارها» در منو و از زیرمنو باز شده «ثبت نام و ورود به پنل کاربری» را انتخاب کنید. در صفحه‌ی جدیدی که برایتان باز می‌شود باید روی دکمه‌ی «ایجاد حساب کاربری» کلیک کنید.
 فرم ثبت نام اینماد
بعد از انتخاب گزینه‌ی گفته شده، صفحه‌ی بالا نمایان می‌شود. در این فرم، نوع شخصیت را انتخاب کنید و در ادامه یک ایمیل، یک شناسه کاربری دلخواه (id) و یک رمز امن در کادرهای گفته شده وارد کنید. در انتها هم بعد از نوشتن پاسخ سؤال گفته شده، تیک دو گزینه انتهایی را بزنید.
بعد از پر کردن تمامی فیلدها باید تأیید را انتخاب کنید. سپس برای تأیید ایمیل‌ به ایمیل خود مراجعه کنید و آنجا روی لینکی که از طرف سایت اینماد برای شما ارسال شده، کلیک نمایید. حالا دوباره وارد سایت اینماد شده و با انتخاب گزینه ورود، از همان منوی کسب و کارها، وارد سایت شوید. در صورتی که تمامی این مراحل را به درستی انجام دهید، داشبورد سایت ای نماد (تصویر پایین) برای شما به نمایش در می‌آید.

آموزش کار با داشبورد سایت ای نماد
 داشبورد سایت اینماد
طراحی داشبورد اینماد، برخلاف بیشتر سایت‌های دولتی و غیرخصوصی، کاربر پسند است و مشکل خاصی در کار با آن وجود ندارد. در قدم اول باید گزینه‌ی مشخص شده در تصویر بالا، «تکمیل اطلاعات» را انتخاب و بعد از آن روی گزینه «تکمیل فرم اطلاعات» بروید.
 پنل کاربری اینماد
در صفحه‌ی جدید باید اطلاعات ساده‌ای مثل نام، نام خانوادگی، محل سکونت، اطلاعات تماس و... را وارد کنید. دقت داشته باشید که شماره همراه وارد شده باید به نام شخص متقاضی دریافت اینماد باشد. بعد از تأیید کردن این اطلاعات به سراغ فرم بعدی در همان منوی کسب و کار داشبورد، به نام «بارگذاری مدارک» بروید. (تصویر پایین)
 مدارک اینماد
در این بخش باید از تمامی مدارک خواسته شده عکس بگیرید و با استفاده دکمه‌ی روبروی هر فیلد آن را بارگزاری کنید. دقت داشته باشید که در صورت بی‌کیفیت بودن تصاویر، روند دریافت اینماد سایت به تعویق می‌افتد. بنابراین عکس‌های باکیفیتی تهیه کنید (البته فراموش نشود که حجم تصاویر باید زیر 85 مگابایت باشد. به‌راحتی میتوانید در سایت squoosh.app حجم عکس‌ها را پایین بیاورید). قسمت‌هایی مانند کارت پایان خدمت را هم در صورت عدم وجود، خالی بگذارید. در نهایت بعد از این‌که مدارک خواسته شده را ارسال کردید، دوباره به نوار سمت راست بروید و این بار گزینه‌ی احراز اطلاعات را انتخاب کنید.
در این بخش باید با وارد کردن شماره تلفن و طبق توضیحات شماره تلفن همراه‌تان را تأیید کنید. این روند برای تأیید شماره‌ی ثابت هم وجود دارد که باید طبق توضیحات ساده‌ای که در همین صفحه نوشته شده اقدام شود. در آخر، بعد از تأیید هر دو شماره، صفحه‌ای مطابق عکس زیر به شما نمایش داده می‌شود.
 
در ادامه بار دیگر به منوی سمت راست رفته و گزینه‌ی کسب و کار و سپس «افزودن دامنه» را انتخاب کنید.
 
در صفحه‌ی باز شده که تصویر آن در بالا مشخص است، اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. در ضمن گزینه «غیر صنفی» را در بخش نوع فعالیت انتخاب کنید.
در ادامه کمی صفحه را به پایین اسکرول کنید. در این بخش باید اطلاعاتی مثل شماره تماسِ کسب و کار و بقیه موارد خواسته شده را وارد کنید. در صورتی که کسب‌و‌کارتان محل مخصوصی ندارد، از آدرس و شماره‌های منزل استفاده کنید. در ضمن فیلد «سامانه اعتبار سنجی» را روی سامانه شهروند قرار دهید و سپس از طریق نقشه پایین صفحه، محل کسب و کار یا منزلتان را مشخص کنید.
 
در نهایت دکمه‌ی نارنجی رنگ «دریافت کد رهگیری آدرس پستی» را انتخاب کنید تا وارد سایت پست شده و هزینه 17 هزار تومانی ارسال محموله را پرداخت کنید (بعد از این کار، یک بسته پستی به آدرسی که وارد کرده‌اید ارسال و صرفاً تحویل خودتان یا یکی از بستگان درجه یک‌تان خواهد شد که طبق دستورات نوشته شده در بسته، باید برای احراز هویت و محل اقدام کنید).
از سایت پست به همان صفحه قبل برگردید، در انتهای صفحه یک نام کاربری به همراه رمز مشخص شده‌ وجود دارد. شما باید یک اکانت عادی (خریدار) در سایت‌تان با همین نام و رمز بسازید تا کارشناسان ای نماد بتوانند با استفاده از آن سریعا روند خرید و فروش سایت شما را تست کرده و ادامه فرآیند را انجام بدهید.

 
در مرحله‌ی بعد، باز به سراغ منوی کسب و کار در داشبورد و این بار گزینه «تأییدیه فنی» بروید. در این بخش قرار است شما ثابت کنید مدیر سایتی هستید که برای آن درخواست دریافت ای نماد ثبت شده است. راه‌های مختلفی برای احراز این موضوع وجود دارد. از جمله دریافت یک کد فعالسازی که به ایمیل سایت (info@example) ارسال می‌شود و یا قرار دادن تگ متا در بخش head سایت و ... که تمامی آن‌ها با توضیحات کاملی همراه هستند. پیشنهاد ما استفاده از همین راهکار متا تگ است.
بعد از تأیید فنی، در منوی کسب و کار یک گزینه به نام تکمیل فرم نظر سنجی به شما نمایش داد می‌شود. این فرم نظرسنجی را هم پر کنید. البته تکمیل آن تفاوتی در روند دریافت اینماد شما ندارد و از اطلاعاتش برای اهداف مجموعه مرکز توسعه تجارت استفاده می‌شود.

بررسی کارشناسان
اگر تمامی مراحل گفته شده را به خوبی انجام دادید، به منوی کسب و کار و زیرمنوی «وضعیت چک لیست کسب و کار» بروید.
 
در صفحه‌ی باز شده لیستی از فعالیت‌ها و نکاتی که باید در سایت شما رعایت شده باشد، نمایش داده می‌شود. اگر تمامی آن‌ها به طور کامل اجرا شده، گزینه‌ی «ارسال جهت بررسی توسط کارشناس» را انتخاب کنید. دقت کنید که حتی در صورت وجود نداشتن یکی از این نکات در سایت، دریافت اینمادتان چند روز به تعویق می‌افتد.
بعد از انتخاب گزینه گفته شده، بین دو تا سه روز بعد، کارشناس جواب بررسی را برای شما ارسال می‌کند که در نوار بالایی داشبورد به شما نمایش داده می‌شود. در صورت تأیید کارشناس، باید به سراغ متن تعهدنامه از طریق گزینه‌ی «مدیریت کسب و کار» بروید.
 
روی گزینه‌ی تعهدنامه کلیک کنید، مفاد آن را مطالعه و در نهایت تأیید نمایید. بعد از این، نوبت به پرداخت هزینه‌ی 175 هزار تومانی دریافت اینماد می‌رسد.
 
از طریق گزینه‌ی پرداخت در عکس بالا، وارد درگاه بانکی شده و این هزینه را پرداخت کنید. حالا اینماد شما آماده است.

ستاره‌های نماد اعتماد الکترونیک
همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، نماد اعتماد دارای سه حالت بی ستاره، یک ستاره و دو ستاره است. احتمالاً در ابتدای صدور، نمادتان بی ستاره است.
 
می‌توانید از گزینه‌ی مدیریت کسب و کار وارد صفحه بالا شده و «فعال شدن نماد یک ستاره» را انتخاب کنید. بعد از حدود یک تا سه روز نماد یک ستاره برای شما فعال می‌شود.
 
در صورتی که SSL سایت‌تان فعال است، می‌توانید در همین صفحه و به همین صورت، برای دریافت اینماد دوستاره هم اقدام کنید. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد SSL به شما می‌دهیم:

گواهی امنیت SSL چیست؟

پروتکل (SSL (Socket Secure Layer، یک استاندارد وب برای کد کردن اطلاعات بین کاربر و وب سایت است. اطلاعاتی که توسط یک اتصال SSL مبادله می‌شوند، به صورت کدگذاری شده ارسال می‌شوند و بدین ترتیب اطلاعات از دزدیده شدن یا شنود محافظت می‌شوند. SSL برای شرکت‌ها و مشتریان این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند با اطمینان و به‌صورت محرمانه، اطلاعات خصوصی‌شان را، مانند شماره‌ی کارت اعتباری، ارسال کنند.

اقدامات لازم بعد از اخذ نماد اعتماد الکترونیکی

دارنده اینماد باید قوانین زیر را رعایت کنند:

 • محتوای متن تعهدنامه‌ی اینماد را در تمام مدت فعالیت و اعتبار به طور کامل و دقیق رعایت نماید.
 • هر گونه تغییر در کسب و کار را در اسرع وقت به مرکز اعلام نماید.
 • به پیغام‌ها و اخطارهای صادره از سوی مرکز و دستگاه‌های نظارتی (اعم از الکترونیکی و فیزیکی)، حداکثر طی دو روز کاری پاسخ دهد.
 • کلیه شرایط لازم جهت ورود و دسترسی بازرسان به کلیه اماکن و محل‌های فعالیت را جهت انجام وظایف نظارتی برای مرکز فراهم آورد.
 • اگر کسب و کار و کار اینترنتی به مدت سه ماه بدون داشتن عذر قابل قبول، تعطیل یا هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد، پس از دو تذکر توسط مرکز، نشان اعتماد وی باطل خواهد شد.

مدت اعتبار اینماد و نحوه‌ی تمدید آن

اعتبار مجوز نماد اعتماد الکترونیکی دو ساله بوده و پیش از اتمام مهلت آن (۳ هفته مانده به انقضای اعتبار)، باید اطلاعات فرم ثبت‌نام خود را به‌روز کنید. اگر وب‌سایت شما تخلفی در مدت اعتبار نماد نداشته باشد (اختلافات کسب‌ و کار خود را با مصرف‌کنندگان حل کرده باشد و و مخالف با قوانین مرتبط با کسب‌ و کارهای اینترنتی کشور نباشد)، توسط کارشناسان تمدید اعتبار صورت می‌گیرد. در غیر این صورت ممکن است نماد اعتماد الکترونیکی به مدت یک سال تمدید نگردد و برای تمدید آن، باید بار دیگر هزینه‌ی 175 هزار تومانی را پرداخت کنید.

آیا امکان لغو یا انحلال ای نماد وجود دارد ؟

برای لغو ای نماد باید درخواست ابطال خود را با ذکر علت، نام صاحب امتیاز نماد اعتماد الکترونیکی و امضا، آدرس دامنه و شناسه کاربری به همراه کپی صفحه اول شناسنامه یا کارت ملی، در سربرگ فروشگاه یا یک برگ عادی نوشته و به شماره فکس 88968072 (مرکز تماس) ارسال نمایند. بعد از باطل شدن پرونده، آدرس دامنه از لیست کسب و کارهای دارای ای نماد حذف می‌شود و درگاه پرداخت اینترنتی نیز قطع می‌گردد.

آیا امکان تغییر دامنه بعد از دریافت ای نماد وجود دارد ؟

متأسفانه تغییر دامنه امکان‌پذیر نمی‌باشد! اما می‌توانید در پنل کاربری خود یک کسب و کار جدید اضافه نمایید.

آیا امکان تغییر شخص حقوقی به حقیقی و بالعکس وجود دارد ؟

به منظور تغییر شخصیت حقیقی یا حقوقی باید با ارسال تیکت درخواست تغییر را ارسال نماید. برای این کار کافیست از طریق پنل کاربری خود از منوی پشتیبانی به بخش ارسال تیکت بروید. طبق پاسخ دریافتی روند ارسال مدارک جدید را انجام دهید. در این زمان ای نماد شما غیرفعال نمی‌گردد.

مرحله پایانی و استفاده از ای نماد

زمانی که تمامی مراحل را انجام دادید، دکمه‌ی دریافت کد برای شما فعال میگردد. آن کد را در سایت خود قرار داده و از ین پس مراجعه‌کنندگان با کلیک بر روی لوگوی اینماد شما، یک صفحه از سایت ای نماد را با تمام اطلاعات تأیید شده‌ی مربوط به شما می‌بینند. این همان صفحه‌ی اعتماد و اطمینان ملی برای مراجعه کننده است.

درخواست درگاه پرداخت

بعد از دریافت اینماد گزینه‌ای بنام درخواست درگاه پرداخت برای شما فعال می‌شود که استفاده از آن الزامی نیست. در صورتی که نام بانکی که در آن حساب دارید، در لیست بانک‌ها موجود نبود، می‌توانید پروسه‌ی اخذ درگاه پرداخت را از شعبه‌ی بانک خود درخواست داده و پس از ایجاد اکانت، آن را در سایت خود وارد کنید.

مالیات برای ای نماد چگونه است ؟

طبق ماده‌ی 1 قانون مالیات مستقیم، اشخاصی که در ایران فعالیت می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. این موضوع ارتباطی به داشتن یا نداشتن اینماد نداشته و شما در واقع می‌توانید به‌صورت شخص حقیقی و یا حقوقی فعالیت اقتصادی داشته باشید.

حبیب کمال

همین حالا فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید!