14 اشتباه متداول در طراحی وب سایت های تجارت الکترونیکی (بخش اول)

14 اشتباه متداول در طراحی وب سایت های تجارت الکترونیکی (بخش اول)

تاریخ انتشار:
1392/08/21

 

 

*این مقاله به صورت ادامه دار در 3 بخش سعی خواهد کرد 14 اشتباه رایج در طراحی وب سایت های فروشگاهی را بررسی نمایید .

14 اشتباه متداول در طراحی وب سایت های تجارت الکترونیکی ( بخش دوم )

 

14 اشتباه متداول در طراحی وب سایت های تجارت الکترونیکی ( بخش سوم )

فروش آنلاین می تواند یک امکان تجارت جدید و کلان برای بسیاری از کسب و کار ها باشد . تجارت شما می تواند در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته به صورت آنلاین فعال باشد بدون پرداخت هیچگونه هزینه پستی و هرگونه قبض پرداختی . این راه می تواند مزیتی باشد در جهت پیشبرد کسب و کار شما از طریق وب سایت و فروشگاه ساز . اما در این راستا مطالب زیادی وجود دارد که باید در هنگام طراحی یک سایت تجارت الکترونیکی در نظر گرفته شود .

1-فقدان اطلاعات و جزئیات دقیق مربوط به محصول در وب سایت و فروشگاه شما 

زمانی که شما در حال خرید در یک فروشگاه واقعی هستید ، می توانید یک محصول را برداشته لمس کنید و از راه مشاهده ی محصول و خواندن اطلاعات و جزئیات  روی  بسته یا برچسب آن از کیفیت آن مطلع شوید . خرید و فروش  آنلاین این تعامل را حذف می کند . تجارت آنلاین نیاز دارد بهترین روش را در جهت بهبود در تجربه خرید فروشگاه اتخاذ کند .

چقدر پیش آمده به وب سایت ها و فروشگاه های آنلاین رفته ومحصولات را فاقد توضیحات کامل دیده باشید؟ اگر مشتری در مورد جزئیات یک محصول اطلاعات کامل دریافت نکند ، به احتمال زیاد جهت دریافت اطلاعات دقیق تر به دیگر سایت ها و فروشگاه ها مراجعه می کنند . مگر اینکه قیمت اجناس وب سایت خود را به طور قابل توجهی در مقایسه با دیگر رقبا پایین آورده باشید وگرنه آنها به طور حتم از دیگر سایت ها خرید خواهند کرد .

چه کار موثری می توان در این رابطه انجام داد ؟

شما می توانید اطلاعاتی در مورد محصول در طراحی سایت و فروشگاه  ارائه کنید که سایز ، مواد ، وزن ،  ابعاد و هر گونه اطلاعات دیگر مرتبط با محصول را شامل می شود به طور مثال در سایت و فروشگاه پوشاک آنلاین اطلاعات مربوط در مورد نوع پارچه و اندازه  ها و رنگ های موجود ، نمودار اندازه گیری ( معمولا از سایزهای مرتبط محصول ) برش و تناسب مورد نظر ، دستورالعمل شست و شو ، نظرات در مورد محصول یا طراح سایت میتوان استفاده کرد . استفاده از واژه های توصیفی به جای اصطلاحات فنی می تواند بیشترین اثر را در مشتری ایجاد کند .

مثال :

طراحی وب سایت

 

2- مشخص نبودن اطلاعات تماس در وب سایت و فروشگاه شما

مصرف کنندگان میخواهند بدانند آیا در حال خرید و فروش با یک فروشگاه واقعی هستند یا نه ؟ آنها می خواهند بدانند که اگربا مشکل مواجه شدند ، قادر خواهند بود با یک شخص واقعی صحبت کنند و کمک بگیرند . اگر در سایت و فروشگاه ساز شما هیچ اطلاعات تماس فراهم نباشد یا مخفی باشد ، مشتریان نمی توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند ، در نتیجه آنها به سایت و فروشگاه شما کمتر اعتماد کرده و امکان برقراری این تعامل با سایت شما کمتر است . 

چه کار موثری می توان در این رابطه انجام داد ؟

قرار دادن اطلاعات تماس خود در هر صفحه از وب سایت و فروشگاه جهت دسترسی آسان تر.  مشخص ترین محل جهت قراردادن اطلاعات تماس در بالای ستون کناری سایت، و یا در بالا و پایین صفحه می تواند باشد . ارائه امکانات متعدد از قبیل فرم تماس با ما، آدرس ایمیل، شماره تلفن، و آدرس پستی سطح اعتماد مشتری را بالا می برد .

مثال :

فروشگاه ساز طراحی وب سایت

3- روند پرداخت بلند یا گیج کننده در طراحی سایت و فروشگاه خود

این یکی از مخرب ترین اشتباهات سایت تجارت الکترونیک است . شما باید امکان دسترسی را آسان کرده تا مشتریان سفارششان را کامل کنند . مراحل پرداخت طولانی و وقت گیر باعث می شود مشتری سایت و فروشگاه شما را ترک کرده بدون اینکه مراحل خرید را تکمیل کند . روند پرداخت ایده آل شامل یک صفحه برای سفارش مشتری و صدور صورت حساب و اطلاعات خرید آن و ارسال صفحه تایید سفارش قبل از ثبت سفارش آنها می باشد . هر چیزی بیش از آن مانعی بر روند تکمیل مراحل خرید در سایت و فروشگاه شما می باشد  .

چه کار موثری می توان در این رابطه انجام داد ؟

پیروی از مدل ایده آل . اگر شما مجبور به ساخت دیگر صفحات در وب سایت و فروشگاه ساز خود هستید ، سعی کنید راهی سریع و آسان برای دسترسی به آن بیابید . ترکیب صفحات و استفاده از طراحی دو ستون برای بخش های خاص (مانند قرار دادن اطلاعات صدور صورت حساب و حمل و نقل در کنار یکدیگر) باعث می شود صفحات کوتاهتر به نظر برسد .

مثال :

فروشگاه ساز

4- نیاز به عضویت در وب سایت و فروشگاه ساز 

این مورد مستقیما به آیتم قبلی بستگی دارد . اگر مشتری شما برای خرید حتما مجبور به وارد شدن به حساب خود و یا عضویت در سایت و فروشگاه  شما داشته باشد ، مانع دیگری است که شما در سر راه او قرار داده اید . کدام برای شما مهمتر است : گرفتن سفارش و یا گرفتن اطلاعات مربوط به مشتری؟ به یاد داشته باشید که گزینه دوم ممکن است به معنای از دست دادن برخی از مشتریان باشد .

چه کار موثری می توان در این رابطه انجام داد ؟

راه حل آسان برای این کار وجود دارد . به جای الزام عضویت در سایت و فروشگاه ، این گزینه را در پایان روند سفارش ارائه دهید . گزینه ای برای ذخیره اطلاعات مربوط به حساب آنها در سایت و فروشگاه خود طراحی کرده تا روند سفارشات آینده برای آنها آسان تر شود و یا برای پیگیری وضعیت سفارش فعلی خود بتوانند اقدام کنند . بسیاری از مشتریان ذخیره اطلاعات خود را انتخاب خواهند کرد.  

مثال :

طراحی وب سایت

5- ضعیف بودن یا نبود امکان جستجو در وب سایت و فروشگاه آنلاین

اگر یک مشتری دقیقا بداند که دنبال چه چیزی می گردد ، بسیاری استفاده از یک موتور جستجو را انتخاب خواهند کرد به جای جستجو از طریق دسته بندی و منو . شما باید مطمئن شوید که قابلیت جستجو در سایت و فروشگاه به خوبی طراحی شده است ، و ترجیحا دارای فیلتر برای جستجوهای مختلف است .

چقدر اتفاق افتاده که شما برای یک محصول در یک سایت تجارت الکترونیک بزرگ و فروشگاه اینترنتی جستجو کرده و با صدها نتایج نامربوط مواجه شده اید ؟ شما می توانید با طراحی یک جستجوی ساده و سریع در سایت و فروشگاه، کاربر خود را به مقصد نهایی اش برسانید .

چه کار موثری می توان در این رابطه انجام داد ؟

اطمینان حاصل کنید که وب سایت و فروشگاه ساز شما یا نرم افزاری که با آن وب سایت خود را  طراحی کرده اید، نرم افزاری قوی و شامل این امکان جستجو باشد .نرم افزار رایانش ابری سپهر این امکان را به خوبی فراهم کرده است تا شما بتوانید بدون دغدغه در مورد جستجوگر ، وب سایت و فروشگاه خود را با یک موتور جستجوگر قوی و هوشمند راه اندازی کنید.

برای مشاهده ی وب سایت و افتتاح وب سایت خود اینجا را کلیک کنید .

مثال :

فروشگاه ساز

 

به زودی بخش بعدی در دسترس شما قرار خواهد گرفت .

 

همین حالا فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید!