6 نکته ی طلایی برای رونق هر کسب و کار که می توان از مراسم معرفی Apple یاد گرفت .

6 نکته ی طلایی برای رونق هر کسب و کار که می توان از مراسم معرفی Apple یاد گرفت .

تاریخ انتشار:
1393/06/19

 دیشب بعد از ماه ها  شایعه و پیش بینی کنفرانس سالانه ی اپل با معرفی ساعت هوشمند اپل و نیز مدل های جدید آیفون برگزار شد. در این مطلب سعی می کنیم:

  • اولا بفهمیم چرا اپل همیشه پرطرفدار و محصولاتش پرفروش است.
  • و دوما با ایده گرفتن از اپل راه هایی عملی برای رونق و افزایش فروش هر کسب و کاری ارائه نماییم.

حدود 2 سال است که شرکت های رقیب اپل در حال ساختن ساعت های مختلف هستند. عکسهایی از آنها در زیر آمده است . شرط می بندم تا به حال هیچ یک از آنها را ندیده باشید با وجود  اینکه ماه ها از زمان توزیع هرکدام از آنها در بازار می گذرد و ساعت اپل کمتر از 24 ساعت است که فقط معرفی شده و هنوز در بازار موجود نیست .

به واقع چه موضوعی باعث می شود آن محصولات علی رقم برتری های فنی نسبت به اپل در گمنامی بمانند ولی در کمتر از 24 ساعت کل جهان ساعت اپل را بشناسند؟

1-مهم نیست محصول شما چه باشد، مهم ارائه ی خوب آن است:

محصولات شرکت های دیگر به صورت غیر رسمی یا نهایتا در حین یک نمایشگاه تکنولوژی معرفی می شوند . اغلب شرکت هایی مثل سامسونگ یا ال جی سعی می کنند به تکنولوژی های جدیدی که استفاده کرده اند افتخار کنند و آن را در بوق و کرنا کنند

اما اپل همواره به اندازه ی تولید محصول برای معرفی محصول اهمیت قائل می شود تا به بهترین شکل ممکن محصول به کاربر معرفی شود .

  • شایعه درست کنید ! : apple ماه ها قبل از برنامه ی رسمی معرفی محصول با شایعه سازی و البته مخفی کاری صد در صد در مورد محصول جدید سعی می کند ذهن مخاطبان را معطوف به خود کند و همه را برای مراسم تشنه و کنجکاو کند . در حال حاضر سایت های زیادی وجود دارند که تنها کارشان حدس زدن در مورد محصولات جدید اپل است. بعید نیست که اپل بخشی از هزینه های آنها را تامین کند. (حتی یک بار چند روز قبل از مراسم ویدیوی موبایلی و مخفیانه منتشر شد که استیو جابز را نشان می داد که در حال تمرین برای ارائه ی محصول جدید بود، بعدها مشخص شد این ویدیو از عمد و برای جلب توجه رسانه ها ضبط شده است )

راه حل عملی: شاید شما محصول جدیدی برای ارائه نداشته باشید ولی از هر راهی که بتوان محصول یا خدمت شما را به موضوع بحث مردم تبدیل کند استفاده کنید. حتی گاهی شایعات می تواند به شما کمک کند .

 

  • دیدار اول، ذهنیت مشتری نسبت به محصول را برای همیشه شکل می دهد: اپل سعی می کند عکس هایی با بیشترین نور و با بالاترین کیفیت و جزییات از محصولش را برای معرفی محصول ارائه دهد . چنین عکس هایی از زیباترین رنگ محصول و بهترین زاویه تهیه می شود .در نیتجه حتی اگر شما در تمام مدت استفاده یک بار هم این محصول را از این زاویه مورد استفاده قرار ندهید اما اولا قبل از خرید آن را اینگونه می شناسید و دوما آنقدر نوع ارائه و رنگبندی محصور کننده است که حتی بعد از خرید هم واقعا باور می کنید که محصول زیبایی خریده اید .این توجه به زیبایی در نگاه اول حتی در فروشگاهی که محصول را عرضه می کند، نوع بسته بندی و ... نیز رعایت می شود .

راه حل عملی : دوباره به بسته بندی محصول خود، ویترین خود، قالب وب سایت خود و یا هرچیزی که مشتری شما در نگاه اول می بیند نگاه کنید . اگر شما به جای مشتری بودید در نگاه اول چه برداشتی از محصول داشتید . اگر چیزی غیر از اهداف شما به ذهن می رسد سریعا آن را برطرف کنید .

 

  • جو درست کنید: حتما تا به حال برنامه های استعداد یابی (American got talent)را دیده اید . وقتی مثلا یک خواننده ی نوجوان یک اجرای خوب انجام می دهد. آیا توجه کرده اید داوران چقدر اغراق شده تعجب می کنند . دوربین تماشاچیانی را نمایش می دهد که دهنشان از حیرت باز مانده یا اشک در چشمانشان جمع شده .یا زیر صدای خواننده صدای تماشاچیان که سوت می زنند و تحسین می کنند را میشنویم. چیزی که مشخص است اینکه خواننده ی نوجوان هنوز سطح خیلی پایین تری از خواننده های مطرح مشابه دارد . ولی چرا شما را ده ها برابر بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد؟ شما بیشتر از اینکه تحت تاثیر خوانندگی قرار بگیرید تحت تاثیر جو شکل گرفته قرار میگیرید.

 احساسات یکی از مسری ترین چیزها بین انسان هاست. در صورتیکه سعی کنید بخشی از مشتریان خود را یکجا جمع کرده و به آنها احساسات مثبت در مورد محصول تزریق کنید مطمئن باشید که آنها این جو را به بخش بزرگی از جامعه سرایت می دهند . کاری که اپل هر سال دوبار در همایش های سالانه اش انجام می دهد .

راه حل عملی: در اسکیل کوچک ارسال چند هزار پیام کوتاه، یا برگزاری یک مراسم گردهمایی برای نمایندگان و همکاران درجه ی اول می تواند این موضوع را شبیه سازی کند. اما حواستان باشد حراج ویژه و تخفیف های مناسبتی کاملا خلاف این مورد کار می کنند و فقط به درست شدن جو منفی پیرامون محصول شما که احتمالا به خاطر فروش کم تخفیف خورده کمک میکند .

 

2-مهم نیست شما تکنولوژی بهتری ندارید یا سرمایه ی کافی ندارید. کافی است محصول خلاقانه ای بسازید .

در طول 2 سال گذشته شرکت های ریز درشت بسیاری ساعت ساختند . همه سعی آنها در ساختن ساعتی با صفحه ی گرد و شبیه ساعت های کلاسیک بود . ولی اپل با وجود اینکه 2 سال از بقیه عقب بود و تکنولوژی صفحه ی خمیده و ... سامسونگ را نداشت ولی با حل خلاقانه ی مسئله توانست همه ی آنها را کنار بزند . مواردی که اپل در محصول خود گنجاند هیچ پیش نیاز تکنولوژیک نداشت که قبلا بقیه نتوانسته باشند انجام دهند بلکه تنها آنها ذهن خلاقی نداشتند تا آن را درک کنند .

برای مثال همه از سنسور ضربان قلب ساعت برای نمایش فعالیت بدنی و ورزشی استفاده کردند. و از ویبراتور برای هشدار زنگ خوردن موبایل . ولی اپل با ترکیب این دو امکان پیش پا افتاده یک کاربرد رمانتیک و خلاقانه ارائه کرد. با این ساعت شما میتوانید چند ثانیه از ضربان قلب  خود را مثلا در حالتی که شخصی را ملاقات می کنید یا در زمان ورزش ضبط کنید و سپس آن را برای دوستان خود ارسال کنید . دوست شما از طریق ویبراتور ساعت یا گوشی خود می تواند این ضربان قلب را احساس کند .شاید این امکان خیلی کاربردی نباشد ولی مطمئن باشید علاوه بر اینکه سبب فروش بیشتر محصول می شود. زوج های جوان را ترغیب می کند به جای یک ساعت، دو تا بخرند !

راه حل عملی:تقریبا هیچ راه حل عملی و واضحی برای افزایش خلافیت تا به حال کشف نشده ولی عامل اصلی برای این مورد خالی کردن ذهن از پیش فرض ها و نگاه متفاوت به محصولات است. این سئوال را از خود بپرسید: "چطور می توان ازمحصولم استفاده ای غیر از استفاده ی مرسوم آن کرد؟"

 

3-هرچقدر محصول شما گرانقیمت تر باشد کاربر احساس بهتری نسبت به آن خواهد داشت .

آیا خودروهای مازاراتی نسبت به مرسدس بنز کیفیت بهتری دارند؟ آیا از پورش و فراری سرعت بیشتری دارند؟ آیا حتی قیافه ی زیباتری دارند؟ جواب به همه ی سئوال ها نه است. ولی چرا مازاراتی از همه گرانتر و از همه پر طرفدارتر است ؟

واقعیت این است که همواره خریدار نسبت به محصول با قیمت بالاتر احترام و ارزش بیشتری قائل است. به قول معروف هیچ ارزانی بی دلیل نیست ! اپل با رعایت موارد قبلی اکوسیستمی از خریداران بی چون و چرا برای خود فراهم می کند که فروش محصول را چه ارزان چه گران تضمین می کند . گرانتر کردن محصول سبب می شود بخش دیگری از بازار که موارد قبلی بر آنها اثر گذار نبوده است بیشتر به خرید محصولات اپل ترغیب شوند .

راه حل عملی : البته این تشویقی برای گران فروشی نیست ولی در صورتیکه شرکت شما قابلیت تحمل فشار اولیه برای فروش کم محصول در اثر قیمت بالا نسبت به رقبا را داشته باشد و برنامه ی مناسبی برای بازاریابی و تبلیغات داشته باشد، پیشنهاد می کنیم محصول خود را با قیمت بالاتری نسبت به سایر رقبا به فروش برسانید .

 

و البته در آخر همیشه از رقیبان جدید و قدرتمند استقبال کنید:

من اگر جای مثلا رئیس شرکت سامسونگ بودم از اینکه اپل هم وارد این بازار شد بسیار خوشحال بودم . زیرا با ورود اپل حجم سرمایه و ارزش بازار چندین برابر می شود .درواقع اگر مثلا سهم بازار سامسونگ از 50 درصد به 10 درصد کاهش یابد ولی در عوض قبلا نیمی از یک بازار 100 میلیون دلاری در دست سامسونگ بود اما حالا 10 درصد از یک بازار یک میلیارد دلاری!

نوید کوهی

همین حالا فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید!