پنج مرحله برای ایجاد یک طرح کسب و کار یک صفحه ای

پنج مرحله برای ایجاد یک طرح کسب و کار یک صفحه ای

تاریخ انتشار:
1393/01/21

 

طرح کسب و کار برای هر کارآفرینی ضروری است، اما اگر اولین بار باشد که یک بیزینس پلن می نویسید شاید این کار بسیار سخت بنظر برسد . هیچ قانونی در مورد اینکه یک طرح کسب و کار باید چند صفحه باشد وجود ندارد اگرچه معمولا طرح های کسب و کار شامل صفحات زیادی هستند ولی یک طرح کسب و کار تک صفحه ای می تواند برای شروع بسیاری از نیازهای شما را رفع کند .

نگران نباشید- شما با یک طرح تک صفحه ای به مشکل بر نمی خورید، شما می توانید با یک طرح تک صفحه ای شروع کنید و بعد به مرور زمان طرح کسب و کار خود را غنی تر کنید. هر چقدر طرح کسب و کارتان بزرگتر شود، شما می توانید اهدافتان را افزایش دهید. فقط به یاد داشته باشید که در حال حاضر، این بدترین کار در تهیه بیزینس پلن است که آن را به عقب بیاندازید و یا اصلا آن را انجام ندهید.

در اینجا 5 مرحله ساده جهت ایجاد طرح کسب و کار ذکر شده است :

1- با طرح چشم انداز کلی شروع کنید .

 طرح خود را با تفکر به پایان کار آغاز کنید. شما باید طرح خود را جهت برقراری ارتباط با آینده ای که می خواهید کسب و کار خود داشته باشد، هماهنگ کنید. آیا می خواهید کسب و کار شما برای فروش رشد کند؟ آیا می خواهید تجارت شما آنقدر بزرگ شود که به عنوان میراثی از شما باقی بماند؟ چشم انداز کلی و بزرگ برای هدف نهاییتان چیست؟ این مهم است که برای شروع در ذهن تصویری کامل از هدف نهایی داشته باشید . شما باید بتوانید چشم انداز و دید کاملی از آینده به صورت خلاصه ارائه کنید .

 

2- اهداف خود را به صورت رسمی مکتوب کنید.   

حال می دانید چشم انداز کسب و کارتان چیست. در حال حاضر شما نیاز دارید ، آنچه انجام می دهید را شرح دهید تا این اهداف به صورت مختصر و قابل دسترس عملی شوند. این دستورالعمل که شما و یا نیروهایتان می خواهید به نمایش درآورید باید یک هدف کلی باشد که هر روز کارهایی که باید انجام دهید را یادآوری کند.  

3-اهداف خود را لیست کنید.

یک لیست 1،2،3 ... از اهداف خود به صورتی که قابل دسترس و قابل ارزیابی باشد تهیه کنید . برای مثال تصاحب حداقل 10 درصد سهم بازار تا پایان سال 1393 . یا اهداف دیگر مثل استخدام یک نیروی بازرگانی تمام وقت تا پایان امسال . این اهداف باید اهداف اصلی و بنیادی که قصد دارید به آن ها برسید باشد .

 

4-استراتژی خود را مشخص کنید.

استراتژی و راهکار شما نشان دهنده طرح شما برای رسیدن به اهدافتان است. برنامه و طرح بازاریابی و استراتژی فروشتان چیست ؟ آیا زمانی را برای تحقیقات و توسعه ی محصولات خود اختصاص می دهید؟ استراتژی فراگیری که برای رسیدن به اهدافتان دنبال می کنید چیست؟

 

5- یک برنامه عملی ایجاد کنید.

حالا شما چشم انداز ، اهداف و استراتژی مشخص دارید ، حال چه گام های عملی برای  رسیدن به اهداف و چشم انداز خود در کسب و کارخواهید داشت؟ این موارد باید به صورت عبارات کوتاه یک خطی و مسئولیت های روزانه نوشته شود . چیزهایی که شما می توانید همین الان آن را شروع کرده و برای رسیدن به هدف نهایی روی آن کار کنید .

تهیه ی  طرح کسب و کار می تواند چالش برانگیز باشد، اما بیش از حد پیچیده نیست.مهم ترین چیز اولا ساده کردن روند و دوما اینکه همین امروز  شروع کنید، می باشد . با پیروی از این 5 قدم ساده به زودی شما صاحب اولین بیزنس پلن خود خواهید شد .

 

منبع : http://www.entrepreneur.com/article/232790

 

 

 

همین حالا فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید!