رایانش ابری چیست؟

مدل ارائه سرویس به جای نرم افزار (Software as a Service) یکی از شاخه های رایانش ابری است. این روش به خاطر حذف مشکلات زیاد روش قدیمی ارایه نرم افزار هم برای تولید کنندگان و هم برای استفاده کنندگان مزایای زیادی دارد تا جایی که اکثر شرکت های بزرگ نرم افزاری نظیر گوگل ، مایکروسافت و ... در حال تبدیل کلیه نرم افزار های خود به مدل ابری هستند.
نرم افزار یا خدمت به جای نرم افزار؟

هنگامی که شما یک cd نرم افزاری می خرید یا یک برنامه کامپیوتری را از اینترنت دانلود می کنید، فکر می کنید که کل چیزی که نیاز دارید را در اختیار گرفته اید، اما در واقع کلی مسئولیت جدید هم برای خود ایجاد کرده اید.

اول باید یک سیستم کامپیوتری یا یک هاست خوب بخرید

بعد باید نرم افزار را روی آن نصب کنید

بعد باید تنظیمات نرم افزار را انجام دهید

بعد باید مطمئن شوید که اطلاعات شما امن است و قابل نفوذ نیست

اصلا اگر نرم افزار باگ داشت چکار کنیم؟ باید آپدیت جدید را نصب کنید و دوباره چرخه از نو!

اگر یک امکان جدید لازم داشتم چکار کنم؟ یا باید یک برنامه نویس استخدام کنید یا کلی هزینه نوشتن آن امکان جدید را بدهید.

مدل software as a service به جای اینکه به شما نرم افزار + کلی مسئولیت بفروشد کلیه مسئولیت ها را قبول میکند و به جای آن در ازای ارائه خدمات مناسب هزینه دریافت میکند. در مدل ابری شما دغدغه فنی ندارید همه چیز توسط تولید کننده نرم افزار انجام می شود و شما فقط مسئولیت وارد کردن اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را خواهید داشت.

مقایسه مدل ابری با مدل سنتی
  • سرور
  • دسترس پذیری
  • سرعت
  • هزینه
cloud-computing
مدل ابری

در مدل ابری منابع نامحدود حاصل از شبکه شدن چندین سرور قدرتمند در مناطق مختلف دنیا کمک می کند هزاران وب سایت بدون نگرانی از منابع سرور کار کنند و به صورت لحظه ای بتوان منابع سخت افزاری را بر اساس نیاز کم یا زیاد کرد.

traditional-computing
مدل سنتی

فرض کنید یک سرور 100 گیگابایت فضا داشته باشد، در مدل سنتی این سرور 100 قسمت شده و به هر وب سایت 1 گیگابایت فضا اختصاص داده شده است.

شما در یک مجتمع مسکونی 100 خانه ای زندگی می کنید، اگر یکی از وب سایت ها امروز تبلیغات گسترده داشته باشد و ترافیک زیادی روی سایتش باشد سایت شما هم کند خواهد شد چون شما از منابع اشتراکی استفاده میکنید.

cloud-computing
مدل ابری

در مدل ابری چندین سرور با هم شبکه ابری را تشکیل می دهند، به محض از دسترس خارج شدن یک سرور، بقیه جور سرور دارای مشکل را می کشند و حتی یکی لحظه قطعی در دسترسی به وب سایت احساس نمی شود.

traditional-computing
مدل سنتی

در مدل سنتی در صورتی که مشکلی برای سرور پیش بیاید، برای مثال هارددیسک بسوزد یا شبکه قطع شود و ... وب سایت شما در دسترس نخواهد بود و باید صبر کنید تا مشکل برطرف شود.

cloud-computing
مدل ابری

در مدل ابری از طریق CDN درخواست ها بر اساس موقعیت جغرافیایی به نزدیکترین سرور به کاربر ارسال می شود. کسی که از داخل کشور سایت را باز می کند به سرور ایران وصل می شود و گوگل یا کسی که خارج از ایران باشد به نزدیکترین سرور متصل می شود.

از این طریق سرعت بسیار بالاتر و نتایجی بهتری در گوگل اتفاق می افتد.

traditional-computing
مدل سنتی

در صورتیکه هاست داخل ایران بگیرید، مشتریان داخلی با سرعت خوب سایت شما را می بینند اما مشتریان خارجی یا گوگل و ... در مشاهده وب سایت شما با کندی مواجه می شوند، بالعکس با خرید هاست خارجی مشتریان ایرانی سرعت کمی خواهند داشت.

این موضوع در سئو برای گوگل هم تاثیر گذار است.

cloud-computing
مدل ابری

در مدل ابری شما نرم افزار نمی خرید، خدمت میخرید، خدمتی که مخصوص کاربر ایرانی با هدف ایجاد فروشگاه اینترنتی طراحی و ارائه می شود.

اگر در مدل قبلی شما یک خانه می خرید با تمام مشکلات تامین وسایل و نگهداری و پرداخت قبض آب و برق و... در این روش شما در یک هتل پنج ستاره سکونت می کنید. همه چیز مخصوص سکونت شما آماده شده و تامین امنیت و آماده بودن غذا با هتل است.

مهم تر از همه اینکه به جای پرداخت کل هزینه خرید خانه و وسایل شما فقط به میزان شبی که در هتل هستید هزینه پرداخت می کنید.

traditional-computing
مدل سنتی

ممکن است یک نرم افزار رایگان دانلود کرده باشید ولی نصب ، پشتیبانی و اضافه کردن امکانات مورد نیاز مخصوصا وقتی این نیاز ها نیازهای بومی نظیر درگاه پرداخت ایرانی، ماژول های پست و ... باشد بسیار هزینه بر خواهد بود.

یا باید خودتان برنامه نویس باشید و برای آن وقت بگذارید یا باید تیم برنامه نویسی استخدام کنید.

ممکن است همه اینها را از شرکتی بخرید ولی توجه داشته باشید که تا وقتی یک نرم افزار کار می کند نیاز به بروزرسانی و نگهداری دارد.

وردپرس

وردپرس چیست؟

وردپرس، یک نرم افزار متن باز که به صورت رایگان در اینترنت قابل دسترس است. این نرم افزار در ابتدا برای ایجاد وبلاگ مورد استفاده قرار گرفت اما بعدا به تدریج با افزایش محبوبیت و اضافه کردن بخش های مختلف برای ایجاد وب سایت های مختلف ازجمله فروشگاه اینترنتی مورد استفاده قرار گرفت.

متن باز یعنی چه؟

open source ایده ای خلاقانه است برای توسعه نرم افزار، در واقع در این روش برنامه نویس اصلی کل کدهای برنامه را در اختیار همگان قرار می دهد تا همگان در توسعه آن کمک کنند.

از این طریق به جای استخدام و پرداخت هزینه برنامه نویسی، با در اختیار گذاشتن سورس برنامه همگان می توانند به فراخور نیاز خود برنامه را تغییر دهند و در نتیجه همگان در توسعه نرم افزار سهیم می شوند.

چرا وردپرس رایگان است؟

برای داشتن یک نرم افزار خوب دو هزینه وجود دارد،

1- هزینه نوشتن برنامه

2- هزینه پشتیبانی و نگهداری برنامه

هزینه های نوشتن برنامه چنانچه گفته شد از طریق همکاری دسته جمعی انجام شده است و وقتی نرم افزاری را رایگان دانلود می کنید هزینه های پشتیبانی آن به عهده شما خواهد بود.

هزینه هایی نظیر سرور، نگهداری، بروزرسانی، تغییرات مربوط به امنیت و ...

کی از وردپرس استفاده کنیم؟
اگر شما یک برنامه نویس مسلط به وردپرس هستید، یا آنقدر بودجه دارید که به طور دائمی یک برنامه نویس استخدام نمایید، وردپرس یکی از بهترین راه حل ها برای شما است. هزاران پلاگین و قالب آماده در اینترنت موجود است که کافی است برنامه نویس شما آنرا فارسی کند و نصب کند. هر روز بک آپ ها را چک کند و هر ماه بروزرسانی های آخر وردپرس را نصب کند. 24 ساعته سرور شما را مانیتور کند و در صورت بروز مشکل در لحظه مشکل را حل کند.
کی از فروشگاه ساز ابری استفاده کنیم؟

اگر وب سایت شما یا خیلی کوچک است یا خیلی بزرگ !

یعنی یا هنوز آنقدرها بودجه برای ماهیانه حقوق دادن به برنامه نویس ندارید و دنبال یک روش کم هزینه اید . در این صورت راهکار راه اندازی کسب و کار اینترنتی شما اینجاست یا صاحب یک کسب و کار آنلاین بزرگ هستید به صورتیکه یک سرور جواب کار شما را نمی دهد در هر دوصورت تکنولوژی ابری راه حل شماست.