13 روش برای قیمت گذاری محصولات

   نویسنده: راسا
1398/05/05
قیمت گذاری محصولات از اقدامات مهمی است که تمامی کسب و کارها باید آن را مطابق با امکانات و محصولی که ارائه می‌دهند، انجام دهند.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

در دنیای تجارت، قیمت گذاری محصولات از اهمیت زیادی برخوردار است و باید دقت داشت که این کار تنها با یک الگوی ساده انجام نمی‌شود. قیمت گذاری محصولات با توجه به نوع کسب و کار، مصرف کننده و همچنین وضعیت بازار متفاوت است. صاحبان کسب و کار ها برای اینکه بتوانند استراتژی قیمت گذاری مناسبی برای خود پیاده کنند باید به عوامل مختلفی مانند هزینه رقبا، هزینه تولید، مشتریان هدف و هزینه توزیع توجه داشته باشند تا بتوانند به بیشترین سود دسترسی پیدا کنند. روش‌هایی که برای قیمت گذاری محصولات و خدمات انجام می‌شود باید به گونه‌ای باشد که مشتریان ارزش واقعی محصول را درک کنند و به خرید تشویق شوند. در ادامه روش‌های مختلفی که برای قیمت گذاری وجود دارند را باهم مرور خواهیم کرد.

روش‌های مختلف برای قیمت گذاری

1. روش قیمت گذاری روانی

در روش قیمت گذاری روانی قیمت‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شوند که خریداران احساس می‌کنند، قیمت مناسبی را برای کالا یا خدمات خود پرداخت کرده‌اند. در این روش جنبه‌های روانشناسی نسبت به جنبه‌های اقتصادی بیشتر مورد توجه است. به طور مثال طبق یک بررسی انجام شده که در رابطه با قیمت یک خودرو و برداشت ذهنی از کیفیت آن بود، مشخص شد افراد تصور می‌کنند، هرچه قیمت بالاتر باشد، کیفیت نیز بهتر است. 

2. قیمت گذاری نفوذی

بسیاری از کسب و کارهای برای آنکه بتوانند در بازار در کوتاه‌ترین زمان ممکن نفوذ کنند، قیمت فروش محصولات خود را بسیار پایین تعیین می‌کنند. با استفاده از این روش شرکت‌ها شاهد افزایش فروش خواهند بود و به سود مطلوبی می‌رسند. این روش در بازارهایی که قیمت فروش، کشش بالایی داشته باشد و با کاهش قیمت تقاضا افزایش پیدا می‌کند، قابل اجرا خواهد بود. با افزایش حجم فروش، هزینه‌های تولید و توزیع نیز کاهش پیدا خواهد کرد و تغییرات قیمت به گونه‌ای انجام می‌شود که از نفوذ رقبا جلوگیری به عمل می‌آید. 

3. قیمت گذاری پرستیژی

شرکت‌ها با استفاده از قیمت گذاری پرستیژی ذهنیت و تصویری از کیفیت بالای محصول ارائه شده ایجاد می‌کنند. این روش معمولا برای کالاهایی مانند عطر، پوشاک، اتومبیل، جواهرات و فرش دستباف مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

4. قیمت گذاری مارکاپ 

در روش مارکاپ قیمت‌گذاری محصولات بر اساس یک سود قانونی یا استاندارد از پیش تعیین شده، انجام می‌شود. برای استفاده از این روش باید اطمینان حاصل کنید که قیمت‌های محصولات شما به اندازه‌ای هستند که با تخفیف‌ها، افت حجمی، هزینه‌های پیش بینی نشده و کاهش قیمت‌ها به سود شما لطمه‌ای وارد نشود. در این روش به طور مثال خرده فروشانی که کالاهای مختلفی دارند، می‌توانند برای هر دسته از محصولات خود درصد خاصی را در نظر بگیرند و قیمت محصولات را بر اساس آن تعیین کنند.

5. قیمت‌گذاری مزایده‌ای

روش مزایده‌ای با چکش حراج روشی است که در آن فروشنده با انتشار آگهی و اطلاع رسانی خبر از فروش محصول خود می‌دهد و سپس با تعیین زمان مشخص و دریافت پیشنهادهای مشتری‌ها اقدام به برگزاری مزایده و فروش محصول خواهد کرد. 

6. قیمت‌گذاری رهبر

در روش قیمت گذاری رهبر تلاش شرکت‌ها بر این است که با استفاده از قیمتی جلب کننده و چشمگیر برای یک محصول مشتریان رقیب را جلب کنند. این روش یک استراتژی قیمت‌گذاری است که برای یک یا چند محصول قابل اجرا بوده و در آن شرکت این محصولات را به پایین‌ترین قیمتی که می‌تواند به فروش می‌رساند، حتی گاهی ممکن است قیمت محصول آنقدر پایین آید که سودی عاید شرکت نشود. این روش زمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود که محصولات دیگر با قیمت مناسبی به فروش برسند و شرکت به سود مورد نظر خود دسترسی یابد.

7. قیمت‌گذاری پرمایه و گران

زمانی که یک محصول جدید به بازار عرضه می‌شود با استفاده از روش قیمت‌گذاری پرمایه و گران می‌توان قیمت آن را تعیین کرد. هدف از این روش به دست آوردن سود بالا برای دوره‌هایی کوتاه مدت است که با ورود رقبا برای حفظ افزایش سهم بازار قیمت‌ها کاهش می‌یابد و در سطح قیمت رقبا قرار خواهد کرد. این روش فرصتی را ایجاد می‌کند تا سرمایه‌گذاری‌هایی که برای تولید و معرفی محصولات جدید به بازار شده است، تا حدی جبران شود.

8. قیمت‌گذاری گروهی

زمانی که یک شرکت بیش از یک محصول در رشته‌های مختلف داشته باشد، می‌تواند از روش گروهی برای قیمت‌گذاری آن‌ها استفاده کند. صف بندی عبارتی است که برای این روش از آن استفاده می‌شود و به معنای ایجاد تعداد محدودی سطح قیمت است که کل خط تولید و محصول را پوشش می‌دهد. به طور مثال یک فروشگاه پوشاک برای محصولات مختلف خود ردیف‌های قیمتی مختلفی در نظر می‌گیرد و مشتریان با توجه به بودجه‌ای که دارند، به طرف ردیف‌های قیمت خواهند رفت و محصول مورد نظرشان را خریداری می‌کنند. حد نهایی صف بندی قیمت را قیمت گذاری یکسان می‌نامند و در آن تمام محصولات به یک قیمت فروخته می‌شوند.

9. قیمت گذاری به روش فروش فوری و ناگهانی

فروش فوری و ناگهانی روشی فوق‌العاده برای تعیین قیمت است زیرا این روش مبتنی بر اصول روانشناسی بوده و بازخورد مثبتی می‌توان از آن به دست آورد. بسیاری از مشتریان از این روش استقبال می‌کنند زیرا می‌دانند ممکن است موجودی فروشگاه مورد نظرشان حتی تا زمان تعیین شده نیز ادامه پیدا نکند.

10. قیمت‌گذاری محصولات به روش رقابتی

امروزه به دلیل تعدد فروشگاه‌ها مشتریان معمولا به دنبال کالایی هستند که بتوانند با مناسب‌ترین قیمت آن‌ها را تهیه کنند. این موضوع باعث شده تا بسیاری از خرده فروشان اقدام به ارائه محصولات خود با قیمت مناسب‌تر و کیفیت بهتر نمایند. خرده فروشانی که از این روش استفاده می‌کنند، یک سر و گردن از رقبای خود بالاتر خواهند بود.

11. روش قیمت‌گذاری تخفیف یا کاهش قیمت

در حال حاضر در بازارهای رقابتی معمولا هزینه نگهداری از یک محصول قدیمی در انبار بسیار بیشتر از فروش آن محصول با تخفیف است. بسیاری از کارشناسان فروش بر این باور هستند که همیشه در پایان یک فصل یا با ورود محصولات جدید با استفاده از تخفیف و حراج می‌توان محصولات قدیمی را آسان‌تر به فروش رساند و به سود مناسبی دست یافت.

12. قیمت گذاری به روش جغرافیایی

در این روش با توجه به اینکه عرضه کالا در مناطق مختلف، متفاوت است و بر اساس ویژگی هر منطقه فروش، یک قیمت خاص در نظر گرفته می‌شود. این قیمت گاهی با توجه به نرخ تورم یا افزایش تقاضا افزایش داده می‌شود و گاهی کاهش می‌یابد. با توجه به این موضوع کسب و کارها می‌توانند برای مقابله با افزایش هزینه از توصیه کارشناسان بازاریابی و تبلیغات استفاده کنند تا بتوانند قیمت‌ها را کنترل کنند که با این عمل به نوعی قیمت کالا از خدمات کالا جدا می‌شود.

13. قیمت‌گذاری تبلیغاتی

گاهی اوقات بسیاری از کسب و کارها برای تبلیغ کالا، قیمت فروش آن را به صورت موقت زیر قیمت تمام شده تعیین می‌کنند و به نوعی با قربانی کردن بعضی از کالاها سعی در فروش سایر اقلام خود خواهند کرد که در مناسبت‌های خاص با حراج کالای مورد نظر و ارائه خدمات پس از فروش به صورت رایگان نظر مشتریان را جلب می‌کنند.

پرفروش ترین محصولات در فروشگاه اینترنتی

   نویسنده: راسا
1398/05/08
فروشگاه اینترنتی بستری است که امکان خرید و فروش محصولات مختلف را به صورت آنلاین و در زمان کوتاهی فراهم می‌کند و استفاده از آن سودآوری بسیاری دارد.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

دغدغه‌های زیاد امروز، کمبود وقت، ترافیک و وجود مسافت زیاد تا مراکز خرید باعث شده تا بسیاری برای خرید به سراغ فروشگاه‌های اینترنتی بروند. فروشگاه‌های اینترنتی که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و مردم نیز هر روز بیشتر از روز قبل برای خرید به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

فروشگاه اینترنتی بستری مناسب برای ارائه محصولات مختلف به مشتریان است ولی نکته‌ای که اهمیت دارد آن است که تمامی محصولات از طریق اینترنت فروش بالایی ندارند. اگر شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید یا قصد راه اندازی یک فروشگاه آنلاین را دارید، بهتر است با چند محصولی که در ایران بیشترین میزان فروش اینترنتی را به خود اختصاص داده‌اند، بیشتر آشنا شوید.

 

راه اندازی فروشگاه اینترنتی برای کتاب

کتاب‌های الکترونیک از پرفروش‌ترین محصولات اینترنتی محسوب می‌شوند و می‌توان گفت تمامی موضوعات مختلف حتی دفترچه‌های راهنمای استفاده از محصولات نیز در این دسته قرار می‌گیرند. فروش کتاب‌های الکترونیک از آن جهت بسیار مورد توجه قرار گرفته است که در بازه زمانی کوتاهی می‌توان به کتاب مورد نظر دسترسی داشت و از آن استفاده کرد.

دوره‌های آموزشی

ارائه خدمات آموزشی از بهترین روش‌های کسب درآمد از طریق اینترنت است. در صورتی که مهارت خاصی دارید، می‌توانید در رابطه با آن اطلاعات کاملی به دست آورید و برای فروش آن در فضای اینترنت اقدام کنید. افراد بسیاری با ارائه همین خدمات آموزشی توانسته‌اند درآمدهای بسیار بالایی به دست آورند. اگر می‌خواهید دوره‌های آموزشی کاملی در اختیار کاربران قرار دهید، در اولین قدم نیاز به بستری مناسب برای پیاده‌سازی این دوره‌ها خواهید داشت. یکی از سایت‌هایی که دوره‌های آموزشی بسیاری برای کاربران قرار می‌دهد و محبوبیت بالایی دارد، سایت Udemy‌ است. برای طراحی فروشگاه اینترنتی خود می‌توانید از این سایت الهام گرفته و سایتی کاربر پسند طراحی کنید.

سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر

Dell و Gateway از طریق فروش اینترنتی در سال 2004 توانسته‌اند، بیش از 20 میلیارد دلار سخت افزار و نرم افزار کامپیوتری را بفروش برسانند. این محصولات از پرفروش‌ترین محصولاتی هستند که مردم در سراسر جهان برای خرید آ‌ن‌ها به صورت آنلاین اقدام ‌می‌کنند.

کالاهای ورزشی

از دیگر کالاهایی که در دنیای اینترنت فروش بالایی را به خود اختصاص داده‌اند، کالاهای ورزشی هستند. کالاهای ورزشی شامل لباس ورزشی، وسایل ورزشی، دستگاه‌های ورزشی و مکمل‌ها می‌شوند. دلیل فروش بالای این محصولات آن است که در سال‌های اخیر افراد به تناسب اندام خود نسبت به گذشته اهمیت بیشتری می‌دهند.

پوشاک

پوشاک از پرفروش‌ترین محصولاتی است که خرید انواع مختلفی از آن با استفاده از اینترنت انجام می‌شود. تنوع در پوشاک و اینکه امکان خرید آنلاین آن برای تمام گروه‌های سنی وجود دارد، از مهمترین دلایل فروش بالای این محصول است. در ایران و سایر کشورهای جهان فروشگاه های اینترنتی بسیاری به وجود آمده‌اند که حتی امکان انتخاب الگو و پارچه لباس مورد نظر را نیز برای کاربر فراهم می‌آورند تا وی بتواند لباسش را متناسب با سلیقه خود طراحی کند.

لوازم الکترونیکی مصرفی

تلفن همراه، گجت‌های پوشیدنی، چاپگرها، اسکنرها و … همه در دسته‌بندی لوازم الکترونیکی مصرفی قرار می‌گیرند. تنوع این محصولات و بعضا قیمت مناسب‌تری که فروشگاه ‌های اینترنتی ارائه می‌کنند، باعث شده تا فروش این محصولات با رشد بالایی همراه شود. با توجه به آمار موجود در ایران در میان تمامی محصولاتی که فروش اینترنتی آن‌ها انجام می‌شود، تلفن همراه بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

محصولات آرایشی و بهداشتی

در میان تمام کالاهایی که در دنیای اینترنت به فروش می‌رسند، کالاهای آرایشی و بهداشتی نیز بسیار پرطرفدار هستند. این محصولات به دلیل تنوعی که دارند، از بهترین محصولات موجود برای فروش در اینترنت هستند و با ارائه آن‌ها در فروشگاه اینترنتی می‌توان درآمد قابل توجهی به دست آورد.

اسباب بازی و سرگرمی

هر وسیله‌ای که بتوان با آن اوقات فراغت را سپری کرد، در دسته اسباب بازی و سرگرمی قرار می‌گیرد. این محصولات نیز از آن دسته محصولاتی محسوب می‌شوند که فروش بالایی را به خود اختصاص داده‌اند. 

جواهرات و زیورآلات

شاید کمی عجیب و دور از انتظار به نظر برسد ولی جواهرات و زیورآلات نیز از آن محصولاتی هستند که فروش آن‌ها از طریق فروشگاه‌‌های اینترنتی با رشد بالایی همراه بوده است. در ایران و سایر نقاط جهان فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری روی کار آمده‌اند که جواهرات و زیورآلات را به صورت آنلاین بفروش می‌رسانند. یکی از مهمترین دلایل زیاد بودن فروشگاه های اینترنتی زیورآلات آن است که این محصول توسط افراد بسیاری حتی در منزل ساخته می‌شوند و آسان‌ترین راه برای فروش آن راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی است.

لوازم جانبی اتومبیل

با توجه به اینکه روز به روز خودروهای جدیدی به بازار عرضه می‌شوند، یافتن لوازم جانبی تعدادی از آن‌ها در بازار کمی دشوار است و به همین دلیل فروشگاه های اینترنتی بسیاری روی کار آمده‌اند که امکان فروش لوازم جانبی تمامی خودروها را فراهم کرده‌اند. این فروشگاه‌ها با عرضه لوازم جانبی لوکس و خاص توانسته‌اند، فروش بالایی را به خود اختصاص دهند.

خدمات

علاوه بر کالاها فروشگاه های اینترنتی بسیاری روی کارآمده‌اند که خدمات مختلفی مانند خدمات مسافرتی، خرید و فروش سهام، ملک، بیمه و بانکداری الکترونیکی را ارائه می‌کنند. این نوع از فروشگاه‌های اینترنتی نیز توانسته‌اند با خدماتی که ارائه می‌دهند، درآمد قابل توجهی از طریق دنیای اینترنت به دست آورند.

یک نکته

با توجه به آنچه گفته شد می‌توان دریافت که تعداد کالا و خدماتی که می‌توان از طریق اینترنت به فروش رساند و درآمد قابل توجهی از آن‌ها به دست آورد کم نیست، تنها نکته‌ای که وجود دارد آن است که برای اینکه یک فروشگاه اینترنتی بتواند درآمد خوبی داشته باشد، باید وب سایت خود را مطابق با نیاز مشتری طراحی کند. طراحی مناسب این امکان را برای کاربر فراهم می‌آورد تا بتواند به آنچه نیاز دارد، به آسانی دسترسی پیدا کند. با توجه به این مسئله پیشنهاد می‌کنم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود از فروشگاه ساز استفاده کنید. فروشگاه ساز بستری را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید فروشگاه آنلاین خود را به بهترین حالت ممکن با توجه به نوع محصول و مشتری طراحی کنید و موجب جذب کاربران بیشتری شوید.

کسب درآمد با گوشی موبایل

   نویسنده: راسا
1398/05/12
کسب درآمد با گوشی موبایل راهکاری است که امروزه بسیاری از آن استفاده می‌کنند و با آن درآمدهای قابل توجهی به دست می‌آورند.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

گوشی موبایل عضو جدا نشدنی زندگی در عصر حاضر است که از آن در موارد مختلفی مثل برقراری ارتباط، سرگرمی و حتی کسب درآمد استفاده می‌شود. بله، کسب درآمد با گوشی موبایل یکی از مهمترین موارد استفاده از این وسیله هوشمند است که امروزه به آن بسیار توجه می‌شود. برای کسب درآمد بالا از تلفن همراه تنها نیاز به ایده خواهیم داشت که ما در ادامه چند نمونه از ایده‌هایی که با استفاده از آن‌ها امکان درآمدزایی وجود دارد را مرور می‌کنیم.

خرید و فروش با گوشی موبایل

امروزه اپلیکیشن های فروشگاهی بسیاری طراحی شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به آسانی با گوشی موبایل خرید و فروش کرد. این اپلیکیشن ها امکان حذف و اضافه محصولات را با استفاده از گوشی فراهم کرده‌اند که با بهره‌مندی از آن‌ها در زمان بسیار کوتاه و بدون دانستن مهارت خاصی می‌توان از محصول مورد نظر خود عکس گرفته و همراه با درج قیمت و اطلاعات آن را برای فروش قرار داد.

بازاریابی

مهمترین منبع درآمد برای تمامی رسانه‌ها تبلیغات موثر است. اگر همیشه گوشی به دست هستید و سرگرم فعالیت در شبکه های اجتماعی، می‌توانید به سادگی در این بستر کسب درآمد داشته باشید. برای این کار می‌توانید کانال یا صفحه‌ای با یک نام خاص تهیه کنید و با جمع آوری خبرهای داغ در حوزه‌های مختلف کاربران را تشویق کنید تا از صفحه شما دیدن کنند. با افزایش بازدیدها شما اعتباری در میان سایرین به دست خواهید آورد و از این طریق می‌توانید برای کسب و کارهای مختلف بازاریابی کنید و تبلیغات آن‌ها را در صفحه یا کانال خود قرار دهید.

راه اندازه فروشگاه در شبکه های اجتماعی

با توجه به آمار و ارقامی که وجود دارد، امروزه افراد برای خرید بسیاری از کالاهای مورد نیاز خود از سایت‌ها و شبکه های اجتماعی کمک می‌گیرند. این خبر خوبی است، شما می‌توانید با طراحی یک صفحه، کانال یا حتی فروشگاه اینترنتی کالاهایی که ممکن است دست سازه‌های خودتان یا هر کالای دیگری باشد را بفروش برسانید. فروشگاه هایی که در شبکه های اجتماعی به وجود می‌آیند، امکان فروش چندین محصول مختلف را نیز خواهند داشت. در رابطه با فروشگاه های اینترنتی که در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام به وجود آمده‌اند، نکته‌ای جالب وجود دارد که با استفاده از ربات هایی که برای این فروشگاه ها طراحی شده‌اند، امکان درج محصول برای فروشنده و خرید محصول برای خریدار بسیار ساده و آسان انجام می‌شود.

حمل و نقل

در ایران و سایر نقاط جهان اپلیکیشن هایی روی کار آمده‌اند که با نصب آن‌ها بر روی گوشی و عضویت می‌توان در زمینه حمل و نقل مسافران و کالاهای مختلف شروع به کار کرد. باید افزود که برای کسب درآمد از این طریق علاوه بر گوشی موبایل به یک وسیله نقلیه نیز نیاز خواهید داشت.

داشتن خط رند و کسب درآمد

شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی با داشتن یک خط رند به آسانی می‌توانید کسب درآمد کنید. اگر خط رندی دارید، می‌توانید با نصب یک برنامه مدیریت تماس و هدایت تماس‌های شخصی به یک خط دیگر، شماره خود را اجاره دهید. البته در نظر داشته باشید که قبل از هر اقدامی از یک مشاور حقوقی کمک گرفته و قراردادی رسمی با اجاره کننده خط منعقد کنید تا از آسیب‌های احتمالی در امان باشید.

درآمدی مادام العمر با شکار لحظه

اگر از کسانی هستید که با الفبای عکاسی آشنایی دارید، به آسانی می‌توانید با گوشی که در دستانتان است درآمدزایی کنید. برای این کار کافی است از هر سوژه خاصی که به صورت ناگهانی به چشمانتان می‌خورد عکس یا فیلم تهیه کنید و آن را در سایت‌هایی مانند شاتر، استاک و گتی برای فروش قرار دهید. برای گرفتن عکس نیازی به سوژه استثنایی نخواهید داشت، تنها کافی است عکسی که می‌گیرید در کادر بوده و نور آن مناسب باشد.

شیرینکاری‌هایتان را با گوشی موبایل بفروشید

اگر از آن دسته افرادی هستید که تردستی، ورزش خاص یا کار بامزه‌ای بلدید، می‌توانید از آن‌ها فیلم تهیه کرده و در وب سایت های مختلفی مانند آپارات و یوتیوب قرار دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

سخن آخر

با توجه به راهکارهایی که گفته شد می‌توان دریافت که گوشی موبایلی که ما روزانه ساعات بسیاری را با استفاده از آن سپری می‌کنیم، تنها برای سرگرمی نیست و از طریق آن می‌توان درآمد زایی داشت و شغلی برای خود دست و پا کرد. به یاد داشته باشید که علاوه بر ایده‌های گفته شده، شاید ایده‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که در این قسمت به آن‌ها اشاره نشده است ولی از طریق آن‌ها نیز می‌توان درآمدزایی کرد.

استفاده صحیح از هشتگ و افزایش فروش

   نویسنده: راسا
1398/05/15
از عوامل موثر بر افزایش فروش از طریق شبکه های اجتماعی انتخاب صحیح و دقیق هشتگ متناسب با حوزه فعالیت و نوع محصول است.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

محبوبیت شبکه های اجتماعی با توجه به امکانات بسیار متنوعی که به مخاطبان ارائه می‌دهند، روز به روز در حال افزایش است. در شبکه های اجتماعی راه‌های مختلفی برای جذب مخاطب و افزایش فروش وجود دارد که یکی از این راه‌ها استفاده از هشتگ مناسب است. باید گفت هشتگ تنها یک کلمه نیست و می‌تواند در آینده کسب و کار شما بسیار تاثیرگذار باشد. به همین منظور و با توجه به اهمیت هشتگ در دنیای دیجیتال در ادامه به توضیح کامل هشتگ و راه حل‌های استفاده صحیح از آن خواهیم پرداخت.

هشتگ چیست؟

هشتگ کلمه یا عبارتی است که در کنار علامت Number Sign (#) قرار می‌گیرد و از آن برای شناسایی کلمات کلیدی یا دسته بندی کردن متن‌ها در شبکه های اجتماعی مختلف استفاده می‌شود. باید گفت قرار گرفتن کلمه‌ای که در کنار علامت # قرار می‌گیرد، باعث ایجاد یک متاتگ می‌شود که کلیک کردن بر روی آن شما را به سمت محتواهای مرتبط دیگر سوق می‌دهد. 

برای اینکه بتوانیم از هشتگ استفاده کنیم، نیاز به عمل خاصی نیست، فقط کافی است لغت یا عبارت مورد نظر خود را بدون هیچ گونه فاصله یا نقطه‌ در جلوی علامت # قرار دهیم، مانند #سپهر ولی اگر قصد قرار دادن یک عبارت را در هشتگ داشته باشیم باید با فشردن Shift و - فاصله‌ای میان کلمات ایجاد کنیم، مثل #فروشگاه_ساز_سپهر.

موارد استفاده از هشتگ ها

بسیاری از شبکه های اجتماعی از هشتگ ها برای دسته‌بندی کردن پست‌ها استفاده می‌کنند ولی هر شبکه ویژگی خاصی دارد که به همین منظور موارد استفاده از هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف را با هم مرور می‌کنیم.

اینستاگرام (Instagram):

اینستاگرام از شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوبی است که روز به روز امکانات بهتر و بیشتری را برای مخاطبان فراهم می‌کند. در اینستاگرام هشتگ زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما بخواهید عکس‌های مشابه دیگر با موضوع خود را مشاهده کنید. برای این کار کافی است در توضیحات عکس خود از هشتگ مورد نظرتان استفاده کنید تا عکس شما هم در کنار سایر عکس‌ها با همین موضوع قرار بگیرد. تنها نکته‌ای که در رابطه با استفاده از هشتگ در اینستاگرام وجود دارد، این است که در صورتی که صفحه خصوصی یا Private باشد، دیگران امکان مشاهده عکس‌هایی که شما با هشتگ قرار می‌دهید را نخواهند داشت.

پینترست (Pinterest):

نکته بسیار مهمی که در رابطه با استفاده از هشتگ‌ها باید بدانیم آن است که هشتگ‌ها تنها در صورتی که در قسمت توضیحات عکس قرار بگیرند، قابلیت کلیک کردن خواهند داشت. در پینترست فضا کمی با بقیه شبکه های اجتماعی متفاوت است و در آن امکان جستجوی هشتگ فراهم نیست و برای پیدا کردن محتوای مورد نظر باید کلمات کلیدی آن را جستجو کنیم.

تلگرام (Telegram):

پیام رسان تلگرام نیز از هشتگ پشتیبانی می‌کند. با استفاده از هشتگ‌هایی که در این پیام رسان قرار دارد، می‌توانید در کانال‌ها و گروه‌هایی که عضو هستید، کلمه مورد نظر را جستجو کرده و نتیجه دلخواه را مشاهده کنید.

توییتر (Twitter):

توییتر اولین بستری است که هشتگ در آن مورد استفاده قرار گرفت. این شبکه اجتماعی شما را قادر می‌سازد تا بتوانید از هشتگ‌هایی که در روزهای اخیر محبوب یا ترند هستند، استفاده کنید.

فیسبوک (Facebook):

کلیک کردن روی هشتگ هایی در این شبکه‌ اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که می‌توانید در آنجا پست‌های عمومی که با این هشتگ‌ها به اشتراک گذاشته شده‌اند را مشاهده کنید. البته باید اضافه کرد که مانند اینستاگرام شما قادر به مشاهده‌ پست‌هایی که در صفحات Private یا خصوصی به اشتراک گذاشته می‌شوند، نخواهید بود.

انتخاب هشتگ مناسب در اینستاگرام و افزایش فروش

استفاده از هشتگ‌ها در اینستاگرام بسیار ساده است و تنها باید زمانی که عکس خود یا محصولتان را پست می‌کنید، در قسمت توضیحات هشتگ مورد نظر خود را وارد کنید. پس از تایپ کردن علامت # و نوشتن اولین حرف، اینستاگرام به صورت خودکار هشتگ‌هایی که با آن حرف آغاز می‌شوند را به ترتیب محبوبیتشان نمایش خواهد داد و شما با زدن روی هشتگ می‌توانید آن را انتخاب کنید.

در صورتی که کلمه مورد نظر شما در لیست نمایش داده نشد، می‌توانید آن را تایپ کنید و شما اولین نفری خواهید بود که از آن استفاده کرده‌اید. باید به یاد داشته باشید که در هر پست حداکثر 30 هشتگ می‌توان استفاده کرد و بیشتر از آن مناسب نیست. استفاده بیش از اندازه از هشتگ‌ها سه مشکل جدی را برای کاربر به وجود می‌آورد. این مشکلات عبارتند از: ایجاد حس بد در کاربر زیرا خواندن متن برای او دشوار می‌شود، تبلیغ افراطی و تهاجمی و مشکل ایجاد اسپم از طریق اینستاگرام.

برای اینکه بتوانید در اینستاگرام از هشتگ‌های کارآمد و مناسبی استفاده کنید و شاهد افزایش فروش باشید، دقت داشته باشید که نباید هر کلمه‌ای را به عنوان هشتگ در نظر بگیرید. سعی کنید از تعداد مشخصی هشتگ و یک دسته بندی مناسب، محدود و مفید استفاده کنید زیرا با این کار محتوای پست‌های شما همگرایی بیشتری خواهند داشت و هویت خاصی به صفحه شما خواهند بخشید. 

استفاده صحیح از هشتگ‌ها در اینستاگرام باعث افزایش تعامل با کاربران اینستاگرام خواهد شد و در نتیجه می‌توان شاهد افزایش فروش از طریق صفحه اینستاگرام بود.

به طور کلی در اینستاگرام 20 هشتگ محبوب وجود دارد که شامل مواردی از قبیل: 

 • #love
 • #instagood
 • #me
 • #tbt
 • #cute
 • #photooftheday
 • #instamood
 • #iphonesia
 • #picoftheday
 • #igers
 • #girl
 • #tweegram
 • #beautiful
 • #instadaily
 • #summer
 • #instagramhub
 • #follow
 • #iphoneonly
 • #igdaily
 • #bestoftheday

و از هشتگ‌هایی که در زبان فارسی محبوب هستند، شامل مواردی مانند:

 1. عکس
 2. ویدیو
 3. دابسمش
 4. خنده
 5. جالب
 6. کلیپ
 7. فوتبال
 8. ورزش
 9. خبر
 10. لباس

هستند که در استفاده از این هشتگ‌ها باید دقت کافی داشته باشید و در صورتی که در حوزه کسب و کارتان بود، از آن‌ها استفاده کنید.

دسته بندی هشتگ‌های اینستاگرام

در اینستاگرام هشتگ‌ها به طور کلی به دو دسته Branded و Community دسته‌بندی می‌شوند.

Community Hashtags: هشتگ‌هایی که در این دسته جای می‌گیرند، هشتگ‌های عمومی خواهند بود و برای تبلیغات و بازاریابی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. مانند هشتگ‌های محبوب instafood# یا picoftheday# که توسط برندی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند ولی محبوب هستند.

Branded Hashtags: حدود 70 درصد از هشتگ‌هایی که در اینستاگرام مورد استفاده قرار می‌گیرند، در این دسته جای خواهند گرفت. این هشتگ‌ها مخصوص برندها و شرکت‌ها هستند و معمولا نام محصولات و کمپین‌های تبلیغاتی را شامل می‌شوند. از مزیت‌های استفاده از این نوع هشتگ‌ها آن است که می‌توان با بهره‌مندی از آن‌ها به آمار دقیقی دست یافت. برای تحلیل محبوبیت برند خود می‌توان هشتگ آن را با ابزارهای تحلیل شبکه‌های اجتماعی آنالیز کرد. از دیگر مزیت‌های این نوع از هشتگ‌ها آن است که می‌توان از فالوورهای خود درخواست کرد تا با استفاده از آن محتوا تولید کنند و آن را به اشتراک بگذارند.

هشتگ مناسب برای تلگرام و افزایش فروش

هشتگ‌ها در تلگرام نیز تاثیر بسیاری خواهند داشت و در صورتی که در گروه‌ها، کانال‌ها و چت‌های خصوصی از آن‌ها استفاده شده باشد، به آسانی می‌توان محتوای مرتبط با این هشتگ‌ها را مشاهده کرد. البته به یاد داشته باشید که برای گروه‌ها و کانال‌ها تنها مواردی را می‌توانید مشاهده کنید که عضو آن کانال یا گروه باشید. برای هشتگ‌گذاری در تلگرام و افزایش فروش از طریق کانال بهتر است، نام محصول و خدمات را به صورت هشتگ قرار دهید و از زدن هشتگ‌های اضافه خودداری کنید. این را به یاد داشته باشید که در صورت هشتگ‌گذاری غلط در تلگرام کاربر کانال شما را ترک خواهد کرد.

حرف آخر

خب، در رابطه با اینکه هشتگ چیست، انواع هشتگ و روش‌های استفاده صحیح از آن برای افزایش فروش در شبکه‌های اجتماعی مختلف به صورت کامل توضیحاتی ارائه کردیم که با استفاده از این توضیحات شما به راحتی می‌توانید هشتگ‌گذاری را برای فروشگاه‌های اینترنتی خود انجام دهید. تنها نکته‌ای که وجود دارد، آن است که سعی کنید هشتگی که انتخاب می‌کنید، متناسب با کسب و کارتان باشد و از زدن هشتگ‌های نامرتبط خودداری کنید زیرا اعتماد کاربر از شما سلب خواهد شد

روش های کاربردی برای افزایش فروش در اینستاگرام

   نویسنده: راسا
1398/05/19
افزایش فروش در اینستاگرام با استفاده از راهکارهای بسیار ساده‌ای امکان پذیر است که برای انجام آن‌ها نیاز به مهارت خاصی نیست.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

اینستاگرام از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که با روی کار آمدن آن، استفاده از شبکه‌های اجتماعی دیگر با افت شدیدی روبرو شد. دلیل محبوبیت این اپلیکیشن آن است که تمامی آنچه کاربر به آن نیاز دارد، به آسانی در اختیار وی قرار دارد و برای استفاده از آن نیازی به مهارت و دانش خاصی نیست. با توجه به محبوبیتی که این شبکه اجتماعی دارد، می‌توان با افتتاح یک فروشگاه اینترنتی در آن درآمد بالایی کسب کرد. حال سوال اصلی این است که برای افزایش فروش در اینستاگرام و موفقیت در این شبکه اجتماعی چه روش‌ها و راهکارهایی وجود دارد؟ با من همراه باشید تا با چند روش کاربردی و آسان برای افزایش فروش در اینستاگرام آشنا شوید.

ساخت پست‌های جالب با استفاده از محصولات

یکی از ساده‌ترین راه حل‌ها برای ایجاد پست در اینستاگرام، قرار دادن ویدیو یا عکس از محصولات است. هرچند این کار بسیار ساده به نظر می‌آید ولی برای جذب مخاطبان بیشتر باید عکس محصولات به حالتی خاص قرار داده شوند تا مخاطب را مجذوب خود کنند. به طور مثال دو فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرد که هر دو در زمینه فروش کفش فعالیت می‌کنند و محصولات مشابهی دارند، اولی محصولات خود را در محلی مناسب با نور کافی قرار داده و عکسبرداری کرده است ولی دومی محصول خود را در محلی نامنظم، شلوغ و بدون نور قرار داده و عکسبرداری کرده است. به طور حتم عکس محصولات فروشگاه اول مخاطبان بیشتری را به خود جذب می‌کند و فروش بهتری نیز خواهد داشت.

نمایش پشت صحنه‌ها به کاربران و ایجاد اعتماد در آن‌ها

از مهم‌ترین اقداماتی که برای افزایش فروش در اینستاگرام یا هر فروشگاه‌ اینترنتی دیگر باید انجام داد، اعتمادسازی میان مخاطبان است. برای اعتماد سازی در مخاطبان می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که یکی از آن‌ها نمایش پشت صحنه تمامی اعمالی است که انجام می‌دهید. با نمایش پشت صحنه می‌توان حضور زنده و واقعی کسب و کار خود را به مشتری نشان داد و وی را ترغیب به خرید محصولات شرکت خود کرد. 

از امکان پخش زنده اینستاگرام غافل نشوید

یکی از بهترین امکاناتی که اینستاگرام در اختیار کاربران خود قرار داده است، امکان پخش زنده یا همان لایو است. با استفاده از این امکان شما می‌توانید ارتباط قوی‌تر و صمیمی‌تر با مخاطبان خود برقرار کنید و اعتماد سازی کنید. علاوه بر استفاده از امکان پخش زنده، در این شبکه اجتماعی می‌توانید به سرعت به تمامی سوالاتی که کاربران از شما می‌پرسند، نیز پاسخ دهید و اینگونه نشان دهید که مشتریان برای شما بسیار اهمیت دارند.

بازنشر محتوای کاربران

در بسیاری از موارد کاربرانی که از صفحه اینستاگرام شما خرید می‌کنند، در زمانی که محصول مورد نظر به دستشان می‌رسد، پیامی که حاوی تشکر و قدردانی است به شما ارسال خواهند کرد، شما می‌توانید برای اعتمادسازی این پیام را به صورت استوری یا پست بازنشر کنید. همچنین با این کار کاربران خود را تشویق خواهید کرد که در صورت خرید از فروشگاه اینترنتی شما پیام‌های آن‌ها نیز در صفحه اینستاگرام شما نمایش خواهد داده شد. 

از کارمندانتان کمک بگیرید

اگر صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و کارمندانی دارید یا حتی خودتان به تنهایی فروشگاه را اداره می‌کنید، دست بکار شده و با همکاری هم پست‌های جذابی تهیه کنید. در صورتی که در پست‌ها خودتان یا کارمندانتان حضور داشته باشند، می‌توانید موجب افزایش اعتماد کاربران شوید. کاربران با مشاهده شما یا همکارانتان احساس بهتری به فروشگاه شما پیدا خواهند کرد و در نتیجه می‌توانید شاهد افزایش فروش در اینستاگرام باشید.

افزایش فروش در اینستاگرام با معرفی محصول جدید

معرفی محصول جدید از طریق اینستاگرام می‌تواند در جذب مخاطبان بیشتر و افزایش فروش نقش بسزایی ایفا کند. سعی کنید محصولات جدید خود را در قالب یک پست معرفی کنید و امکانات و ویژگی‌های این محصولات را در قسمت کپشن قرار دهید تا کاربران به خوبی با محصول جدید شما و تغییرات آن آشنا شوند. همچنین زمان ارائه محصول جدید را نیز قرار دهید تا کاربران برای دیدن عکس‌های بیشتر از محصول ترغیب شوند و در زمان تعیین شده به صفحه شما بازگردند.

مسابقه برگزار کنید

یکی از روش‌های جذابی که با استفاده از آن می‌توان موجب جذب مخاطبان بیشتری به صفحه اینستاگرام شد، برگزاری مسابقه و جایزه دادن به کاربران است. مسابقه‌ای طراحی کنید و در آن از کاربران خود بخواهید که صفحه اینستاگرام شما را به دوستانشان معرفی کنند. با پیاده‌سازی چنین طرحی شما می‌توانید شامل افزایش تعداد کاربران خود باشید. در آخر نیز جایزه‌ای تعیین کرده و به کسی که بیشترین کاربر را برای شما به ارمغان آورده است، اعطا کنید. سپس نام فردی که در مسابقه برنده شده است را به صورت استوری یا پست در صفحه خود قرار دهید تا مخاطبان با برنده نهایی مسابقه آشنا شوند.

با فصل‌ها پیش بروید

از تنوع فصل‌ها برای افزایش فروش در اینستاگرام استفاده کنید. مخاطبان به اینکه شما در فصول مختلف سال چه کار می‌کنید و به کجا می‌روید بسیار علاقه‌مند هستند. مزیتی که استفاده از پست‌های فصلی دارد، آن است که می‌توانید از هشتگ آن فصل بهره‌مند شوید و مخاطبان بیشتری را به صفحه خود جذب کنید. برای ایجاد پست‌های فصلی نیازی نیست که جای خاصی بروید یا اقدام شگفت انگیزی انجام دهید، با پست‌های بسیار ساده‌ای می‌توانید فصل‌ها را در صفحه خود به نمایش بگذارید. به طور مثال اگر در فصل تابستان قرار دارید، می‌توانید زمانی که در حال خوردن بستنی هستید از آن عکس گرفته در صفحه خود با هشتگ‌های بستنی، تابستان، فرار از گرما و … قرار دهید.

تگ کردن دوستان

از راه‌های بسیار ساده‌ایی که با استفاده از آن می‌توانید شاهد افزایش درآمد و فروش در اینستاگرام باشید، آن است که از کاربران خود درخواست کنید تا دوستانشان را زیر پست‌های شما تگ کنند. برای این درخواست نیازی نیست از جملات سخت و پیچیده استفاده کنید، تنها کافی است در کپشن با زبان ساده‌ای درخواست خود را بنویسید. برای اینکه مخاطبان تمایل بیشتری به تگ کردن دوستانشان داشته باشند، می‌توانید جایزه‌ای را هرچند کوچک برای انجام این کار در نظر بگیرید.

استفاده از جملات الهام بخش 

هر از چند گاهی میان پست‌های خود پست‌های انگیزشی و الهام بخش قرار دهید. به اشتراک گذاری چنین پست‌هایی به مخاطبان نشان می‌دهد که دادن انگیزه به وی برای شما اهمیت دارد و شما تنها به دنبال فروش محصولات و خدمات خود نیستید. برای اشتراک گذاری چنین پست‌هایی می‌توانید از جملات بزرگان استفاده کنید.

تهیه ویدیوهای جالب

نیازی نیست که تمامی پست‌هایی که در صفحه اینستاگرام قرار می‌دهید، پست‌های رسمی و خسته کننده باشند. از پست‌های خنده‌دار و جالب غافل نشوید و از آن‌ها نیز استفاده کنید. برای اشتراک گذاری ویدیو و پست‌های جالب می‌توانید یا خود دست به کار شوید و ویدیویی خنده‌دار تهیه کنید یا از ویدیوهای دیگران استفاده کنید. برای تهیه این نوع ویدیوها می‌توانید از موضوعاتی که در آن بازه زمانی بیشتر سر زبانند یا ترند هستند، استفاده کنید و به آسانی ویدیویی جذاب تهیه کنید.

اتفاقات را پوشش دهید

یکی از بهترین راهکارهایی که با استفاده از آن می‌توانید موجب جذب مخاطبان بیشتر به صفحه اینستاگرامتان شوید، آن است که سعی کنید هر رویداد مهم و تاثیرگذاری که در جامعه اتفاق می‌افتد را پوشش دهید. با پوشش این اتفاقات می‌توانید نشان دهید که جامعه و مردم برای شما اهمیت بسیاری دارند و از این طریق باعث جلب اعتماد کاربران شوید. 

افزایش فروش در اینستاگرام با اینفلوئنسرها

از راه حل‌هایی که بسیاری از کسب و کارها برای مطرح شدن از آن استفاده می‌کنند، همکاری با اینفلوئنسرها است. انفلوئنسرها کسانی هستند که به دلیل سبک زندگی خاصی که دارند، افراد بسیاری آن‌ها را دنبال می‌کنند و همکاری با آن‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا با یک تبلیغ در اینستاگرام توسط یکی از اینفلوئنسرها بتوانید موجب افزایش فروش و درآمد خود باشید. تنها نکته‌ای که برای همکاری با اینفلوئنسرها وجود دارد، آن است که به دلیل آنکه هر یک از این افراد در حوزه خاصی فعالیت می‌کنند، باید سعی کنید فردی را انتخاب کنید که حوزه فعالیت وی با کسب و کار شما متناسب باشد.

سخن پایانی

با توجه به آنچه گفته شد، راه حل‌های بسیاری برای افزایش فروش در اینستاگرام وجود دارد ولی برای استفاده از هریک از این راه حل‌ها این نکته را بخاطر داشته باشید که از هیچ کدام نباید به صورت مداوم استفاده کنید. استفاده مداوم از هریک از روش‌هایی که به آن‌ها اشاره شد باعث تکراری شدن کار شما می‌شود و کاربران برای بازدید از صفحه شما دیگر علاقه‌ای نخواهد داشت. همچنین به یاد داشته باشید که در صورتی که برای تبلیغات در اینستاگرام هزینه می‌کنید، این هزینه باید هدفمند انجام شود تا بتوانید به آنچه مورد نظرتان است، دست یابید

صفر تا صد راه‌ اندازی کسب و کار اینترنتی

   نویسنده: راسا
1398/05/22
راه اندازی کسب و کار اینترنتی سود زیادی دارد اما ابتدا مهم است اصول این کار را بدانیم تا در این بازار پر از رقابت بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

در دورانی که اینترنت به یکی از مهم‌ترین ابزارها برای انسان تبدیل شده است می‌توان دید که بسیاری از افراد در حوزه‌های مختلف با ایجاد یک فضا در اینترنت مشغول به انجام فعالیت‌هایی هستند که تا پیش از این با صرف وقت و انرژی زیادی صورت می‌گرفتند. یکی از حوزه‌هایی که امروزه به شدت در فضای اینترنت رشد کرده کسب و کار اینترنتی است. افراد زیادی در دنیا با ایده‌های مختلف به کسب و کار اینترنتی روی آورده‌اند و از این طریق توانسته‌اند به سود بالایی برسند. این حوزه در کشور ما نیز با رشد چشمگیری روبرو بوده اما چگونه می‌توان یک کسب و کار اینترنتی راه‌اندازی کرد و در آن موفق بود؟ این کار نیاز به گذراندن مراحل مختلفی دارد و در هر مرحله خلاقیت حرف اول را می‌زند زیرا در این بازار پر از رقابت اگر حرف تازه‌ای نداشته باشید کار شما با شکست روبرو خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا صفر تا صد راه اندازی یک کسب و کار آنلاین را با هم مرور کنیم.

مرحله اول: داشتن یک ایده تازه در کسب و کار اینترنتی

در نخستین مرحله باید به بررسی این موضوع بپردازید که می‌خواهید در چه زمینه‌ای فعالیت خود را آغاز کنید. اینترنت امروزه پر است از وبسایت‌هایی که هر کدام به کاری مشغول هستند اما همگی آن‌ها لزوما موفق و سودآور نیستند. بنابراین اگر به دنبال موفقیت و کسب درآمد هستید باید ایده‌ای نو داشته باشید. این تنها به معنای فعالیت در یک حوزه جدید نیست، بلکه می‌تواند به این معنا باشد که شما در حوزه‌هایی که پیش از این کار شده، کاری خلاقانه انجام دهید. به طور مثال، وبسایت‌های متعددی در اینترنت به فروش محصولات دیجیتال مشغول هستند، اگر شما بخواهید وارد این حوزه شوید باید یک شیوه جدید انتخاب کنید، در غیر این صورت با وجود رقبای بزرگ احتمال شکست شما وجود دارد. بنابراین بهتر است با دوستان و همکاران در این زمینه به صورت دقیق بحث و تبادل نظر کنید تا به یک ایده جدید و مطمئن دست یابید.

مرحله دوم: بررسی توانایی‌ها و سرمایه اولیه

در این مرحله باید به بررسی توانایی‌ها و سرمایه‌ای که دارید بپردازید. منظور از سرمایه تنها پول نیست، این سرمایه می‌تواند نیروهای انسانی باشد که شما به آن‌ها دسترسی دارید. بهتر است ابتدا یک تیم تشکیل دهید، تیمی که اعضای آن را افراد متخصص و با تجربه در حوزه مورد نظر تشکیل می‌دهند. نیازی به گفتن ندارد که داشتن یک تیم جوان می‌تواند تاثیر زیادی بر روی موفقیت شما داشته باشد. با برگزاری جلسه‌های متعدد توانایی‌های یکدیگر را شناسایی کنید و پس از آن به تقسیم وظایف بپردازید. بخش دیگری که در این مرحله اهمیت دارد میزان سرمایه مالی شما است. کسب و کار اینترنتی می‌تواند با سرمایه اولیه اندکی آغاز شود و رفته رفته با سود حاصل کار توسعه خواهد یافت. توجه به هزینه‌هایی که انجام می‌شود اهمیت زیادی دارد، برای این کار یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید و سعی کنید آن را در هر شرایط اجرا کنید.

مرحله سوم: راه‌اندازی وبسایت

حال نوبت به ایجاد یک محل کار می‌رسد. محل کار شما لزوما نباید یک دفتر یا شرکت باشد. شما تنها می‌توانید با ساخت یک وبسایت محل اصلی کار خود را ایجاد کنید. اگر خود مسلط به ساخت وب سایت نیستید و تمایل دارید این کار را به فرد دیگر بسپارید بهتر است در تمامی مراحل کار حضور داشته باشید و در ارتباط با تمام جزئیات فروشگاه اینترنتی خود نظر دهید. در این مرحله نیز خلاقیت حرف اول را می‌زند. ظاهر وب سایت شما به هیچ عنوان نباید از سایر وب سایت‌های دیگر الگوبرداری شده باشد. الگوبرداری با استفاده از ایده دیگران می‌تواند ارزش کار شما را به شدت پایین بیاورد. همچنین ظاهر وب سایت باید با کسب و کار اینترنتی شما همخوانی داشته باشد. در استفاده از طرح‌ها و رنگ‌ها این هماهنگی را در نظر داشته باشید و از مباحث روانشناسی نیز غافل نشوید. شما برای موفق شدن باید قادر باشید بر مشتریان خود تاثیر بگذارید.

مرحله چهارم: محتوای وب سایت

پس از ساخت وب سایت که محل اصلی کسب و کار اینترنتی شما است، نوبت به درج مطالب می‌رسد. اگر می‌خواهید در کار خود موفق شوید و به سود واقعی دست پیدا کنید باید به محتوای وب سایت خود توجه کامل داشته باشید. تولید محتوا در وب سایت را به افراد با تجربه و متخصص تیم خود بسپارید و در صورت لزوم به همکاری با تولید کنندگان محتوا دقت داشته باشید که با افراد حرفه‌ای همکاری کنید. اهداف و خواسته‌های خود را به طور دقیق با آن‌ها در میان بگذارید تا محتوایی که در نهایت تولید می‌شود خواسته‌های شما را برآورده کند. نداشتن توجه کافی به وب سایت خود مانند این است که وارد شرکتی شوید و ببینید در آنجا هیچ کس سر جای خود نیست، هیچ کدام از سوالات شما پاسخ مناسب دریافت نمی‌کنند و در نهایت بدون اینکه به خواسته خود رسیده باشید مجبور به ترک شرکت خواهید شد.

مرحله پنجم: تبلیغات

تبلیغات در هر نوع کسب و کاری اهمیت ویژه دارد. این کار اگر هدفمند انجام نشود می‌تواند بخش زیادی از سرمایه شما را ببلعد و در نهایت تاثیر مورد نظر شما را نداشته باشد اما اگر تبلیغات به شکلی صحیح انجام شود می‌تواند کسب و کار اینترنتی شما را دگرگون کند و با سود زیادی برای شما همراه باشد. برای این کار اجباری به پرداخت هزینه ندارید. می‌توانید به سادگی از شبکه‌های اجتماعی به این منظور استفاده کنید. داشتن یک کانال که در آن مطالب به روز و مفید می‌نویسید یا داشتن یک صفحه در اینستاگرام که در آن عکس‌هایی مناسب، با کیفیت و البته معنادار از فعالیت خود قرار می‌دهید می‌تواند یک روش عالی و کم هزینه برای معرفی خدمات شما باشد. در این بین داشتن ارتباط مفید و موثر با مشتریان و کاربران خود را فراموش نکنید. این کار می‌تواند شما را با نیاز مشتریان آشنا کند.

انتخاب نام مناسب برای فروشگاه اینترنتی

   نویسنده: راسا
1398/05/26
انتخاب نام مناسب یک مرحله مهم و تاثیرگذار در روند راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی است. بنابراین در این انتخاب باید دقت کافی را داشت و موارد اصولی را در نظر گرفت.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

امروزه با رونق گرفتن اینترنت و افزایش تعداد کاربران آن و همچنین به دلیل سرعت و سادگی کار در محیط اینترنت، بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان تصمیم به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی گرفته‌اند. محبوبیت فروشگاه اینترنتی تا اندازه‌ای در بین مردم افزایش یافته که برخی تولیدکنندگان هیچ فروشگاهی در دنیای غیرمجازی ندارند و تنها از طریق فروشگاه اینترنتی خود به کار فروش محصولات می‌پردازند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان ده‌ها مورد از آن‌ها را یافت که به فروش محصولات مختلف می‌پردازند، از خودرو، خانه و لوازم الکترونیک تا پوشاک و لوازم التحریر. یکی از مهم‌ترین نکات و یکی از نخستین مراحل راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی انتخاب نامی مناسب برای آن است. این نام باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند تاثیر مطلوبی بر کار فروشگاه بگذارد. در این مطلب به ارائه نکاتی می‌پردازیم که در هنگام انتخاب نام فروشگاه باید آن‌ها را در نظر گرفت.

تناسب نام فروشگاه اینترنتی با خدمات ارائه شونده

یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب این نام، تناسب آن با خدماتی است که از طریق فروشگاه ارائه می‌شود. این نام می‌تواند خود به تنهایی معرف کسب و کار شما باشد، به طوری که کاربر یا مشتری با شنیدن آن بتواند حدس بزند که در فروشگاه اینترنتی شما چه خدماتی ارائه می‌شود. به طور مثال، اگر کسب و کار شما در ارتباط با فروش صنایع دستی است، انتخاب نامی همچون (هفت هنر) می‌تواند دقیقا این پیام را به کاربر منتقل کند که کسب و کار شما مرتبط با دنیای هنر و صنایع دستی است.

نوآوری در انتخاب نام

در این دنیای شلوغ کسب و کارهای اینترنتی و وجود ده‌ها فروشگاه اینترنتی مختلف، انتخاب یک نام جدید می‌تواند یک چالش و در عین حال بسیار مهم و تاثیرگذار باشد. انتخاب نام‌هایی که از قبل انتخاب شده‌اند یا نام‌هایی مشابه با موارد قبلی، آنچنان که باید نمی‌تواند بر گیرایی کار شما تاثیر داشته باشد. البته در انتخاب نام، علاوه بر اینکه به نو بودن آن باید توجه داشت، این نکته را نیز باید در نظر گرفت که اسم‌های عجیب و غیرمتعارف به شکلی دیگر می‌تواند تاثیر نامطلوب بر کار شما بگذارد. بنابراین، اسم انتخابی شما در عین جدید و خلاقانه بودن باید متعارف و دارای مفهوم ساده باشد.

آینده کسب و کار خود را در نظر بگیرید

بهتر است نامی را انتخاب کنید که جامع باشد و بخش‌های مختلف یک حوزه را پوشش دهد زیرا ممکن است مدتی بعد از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی خود تصمیم به توسعه آن گرفته و تمایل داشته باشید که محصولات جدید در آن ارائه دهید. تغییر نام یک اتفاق نه چندان دلچسب در کسب و کار است زیرا تا مشتریان بخواهند با نام جدید آشنا شوند و بار دیگر به شما بازگردند ممکن است کار شما مدتی رونق خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است در همان ابتدا نامی انتخاب کنید که تا حد ممکن کلی باشد. برای مثال، فروشگاهی با فروش محصولات دیجیتال کار خود را آغاز کرده و مدتی بعد تصمیم به توسعه خدمات خود گرفته است. نام فروشگاه در ذهن کاربر تداعی کننده فروش کالای دیجیتال است و مشتری گمان نمی‌کند که در این فروشگاه محصولات دیگری به فروش برسند، به این ترتیب نامی که انتخاب می‌کنید باید بیانگر کلیه خدمات شما باشد.

از انتخاب نام‌های بسیاری طولانی خودداری کنید

به خاطر داشته باشید که محل کسب و کار شما در اینترنت است و این بدین معنا است که شما باید به مشتریان خود یک آدرس اینترنتی ارائه دهید. آدرسی که شامل یک نام طولانی باشد نه آنچنان جالب است و نه در خاطر مشتری باقی خواهد ماند. علاوه بر این، امکان وارد کردن نام به صورت اشتباه و پیدا نکردن فروشگاه اینترنتی شما نیز وجود دارد. این موضوع ممکن است مشتری شما را دلسرد کند. به یاد داشته باشید، فردی که تصمیم می‌گیرد از طریق اینترنت خرید خود را انجام دهد به دنبال سریع‌ترین و آسان‌ترین راه است بنابراین انتخاب نام‌های طولانی و پیچیده در زمینه کسب و کارهای اینترنتی جایگاه بالایی ندارند. از طرف دیگر نامی انتخاب نکنید که مجبور به مخفف کردن آن شوید. این موضوع نیز به شکل دیگری می‌تواند موجب سردرگمی کاربر و نیافتن وب سایت شما شود.

مشتریان و کاربران غیر فارسی زبان را فراموش نکنید

اگر قرار است فروشگاه شما به فروش محصولات به مشتریان خارجی بپردازد بهتر است، نامی را انتخاب کنید که برای این افراد نیز مفهوم داشته باشد. این موضوع حتی اگر به فروش محصولات شما در سایر کشورها هم منجر نشود، می‌تواند محصولات و کسب و کار شما را در سطحی بالاتر و گسترده‌تر معرفی و تبلیغ کند. البته باید در نظر داشت که این نام انگلیسی نباید آنقدر پیچیده و دشوار باشد که مشتریان فارسی زبان را دچار مشکل کند. اسمی که انتخاب می‌کنید، چه فارسی و چه به زبان دیگر، بهتر است ساده، زیبا و مفهومی باشد

9 روش جذب مشتری به فروشگاه اینترنتی

   نویسنده: راسا
1398/05/30
اگر به تازگی یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرده‌اید و به راهکارهایی برای جذب مشتری نیاز دارید، این مقاله همانی است که به دنبالش هستید.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

جذب مشتری برای یک فروشگاه اینترنتی تازه راه اندازی شده، از بزرگ‌ترین چالش‌های کسب و کارهای آنلاین به حساب می‌آید. با این حال دانستن اصول کار و بکارگیری آن‌ها می‌تواند تا حدود زیادی مسیر را هموار کند. در ادامه این مقاله، 9 راهکار برای چگونگی جلب اعتماد مردم به خرید از فروشگاه های اینترنتی را بررسی خواهم کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به ادامه کار و پیدا کردن اولین مشتریان خود امیدوار شوید.

1. مشتری را با نیروهای انسانی فروشگاه اینترنتی خود آشنا کنید

معمولا مردم در برخورد اول با یک فروشگاه اینترنتی تازه تاسیس شده نسبت به آن بی اعتماد هستند زیرا نمی‌دانند در پشت صحنه آن چه می‌گذرد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که تا جایی که می‌توانید افراد را با نیروی انسانی شرکت خود به خوبی آشنا کنید.

صفحه درباره ما در وب سایت فروشگاه اینترنتی شما می‌تواند یکی از بهترین قسمت‌ها برای معرفی کسب و کار و کارمندان شرکت باشد. همچنین فعالیت مستمر در شبکه‌های اجتماعی، باعث می‌شود تا مشتری به واقعی بودن شما اعتماد پیدا کند.

2. جذب مشتری با تولید محتوای خوب

اگر بتوانید در وب سایت فروشگاه اینترنتی خود محتواهای باارزشی تولید کنید، می‌توانید امیدوار باشید می‌توانید امیدوار باشید که در صورت عدم خرید مشتری از وب سایتتان، او دوباره به فروشگاه شما باز خواهد گشت. در چنین حالتی شما این فرصت را در اختیار دارید که با مطالب مفید و منحصر به فرد، مخاطب را در وب سایت خود ماندگار کنید و حتی پیشنهادات جذابی را برای خرید محصولات به او ارائه دهید. به یاد داشته باشید که علاوه بر نوشتن مقالات کاربردی، محتوای تصویری و ویدیویی نیز می‌تواند علاقه مخاطب را به شما افزایش دهد.

3. نشان دهید که امنیت اطلاعات مشتری در اولویت شما است

امنیت یک فروشگاه اینترنتی از مواردی است که حتما باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن داشته باشید. از آن‌جایی که هکرها همیشه در حال تلاش برای نفوذ به اطلاعات افراد هستند و یکی از نگرانی‌های مشتریان هنگام خرید اینترنتی ترس از فاش شدن اطلاعات بانکی‌شان است، پس داشتن یک وب سایت دارای گواهینامه امنیتی، به مشتری اطمینان خاطر می‌دهد که اطلاعاتش محفوظ می‌ماند. در ایران فروشگاه های آنلاینی که دارای "ای نماد" یا نماد اعتماد الکترونیکی هستند، می‌توانند در جلب اعتماد مشتری موفق‌تر باشند.

4. داشتن قوانینی جهت مرجوع کردن کالای خریداری شده از فروشگاه اینترنتی

داشتن قوانین مرجوع کردن کالا در فروشگاه اینترنتی، می‌تواند مشتریان زیادی را برای شما جذب کند زیرا معمولا مردم وقتی از داشتن امکانی برای برگرداندن محصولات خریداری شده خود اطمینان داشته باشند، با خیال راحت‌تری خرید می‌کنند.

همچنین برای اینکه بتوانید بهترین خدمات پس از فروش را به مشتریان خود ارائه دهید، بهتر است یک صفحه مخصوص برای توضیح شرایط مرجوع کردن کالا داشته باشید و تمام موارد لازم را در آن صفحه به صورت واضح بنویسید.

5. در دسترس مشتریان خود باشید

بعضی اوقات مشتریان یک فروشگاه اینترنتی تمایل دارند درباره خرید محصولات مورد نیاز خود با فروشندگان مشورت کنند و برای این کار نیز از راه‌های ارتباطی مانند تلفن، ایمیل، ارسال پیام از شبکه‌های اجتماعی و … استفاده می‌کنند. در این مواقع بسیار مهم است که سوالات و درخواست‌های آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهید زیرا در این صورت مشتری احساس می‌کند که برای او ارزش و احترام قائل هستید و به این ترتیب اعتماد بیشتری به شما پیدا می‌کند.

6. جزییات محصولات فروشگاه اینترنتی خود را ذکر کنید

یکی از دلایلی که مردم برای خرید از فروشگاه های آنلاین تردید دارند، عدم امکان دیدن و دسترسی به محصولات از نزدیک است، به همین دلیل نیز بهتر است که شما به عنوان فروشنده تمام مواردی را که مشتری برای تصمیم‌گیری درباره خریدن محصولات خود نیاز دارد را در قسمت توضیحات کالاها درج کنید. اشاره به مواردی مانند ابعاد، وزن، جنس و … می‌تواند کمک زیادی به مخاطب شما بکند.

علاوه بر این، گرفتن عکس‌های باکیفیت از زوایای مختلف یک محصول و در صورت امکان ضبط ویدیو نیز از راه‌هایی هستند که می توانید برای راهنمایی هرچه بهتر مشتری از آن‌ها استفاده کنید.

7. از بلاگرهای شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید

تمامی کسب و کارها در شروع کار خود برای جذب مشتری نیاز به تبلیغات ویژه و حساب شده‌ای دارند و فروشگاه‌های اینترنتی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. یکی از کارهایی که برای تبلیغ محصولات خود می‌توانید انجام دهید، این است که آن‌ها را برای بلاگرها و افراد معروف در شبکه‌های اجتماعی بفرستید تا آن‌ها محصولات شما را معرفی کنند. به این نکته توجه کنید که بهتر است فردی که تبلیغ محصول شما را انجام می‌دهد در همان حوزه کاری مشابه فروشگاه اینترنتی شما باشد. برای مثال اگر شما فروشگاهی برای محصولات آرایشی دارید، تبلیغ محصولات خود را به کسی که در زمینه غذا و آشپزی کار می‌کند نسپارید زیرا در این صورت مخاطبان آن فرد کمتر به چنین تبلیغی توجه می‌کنند.

8. از صفحه سوالات متداول در وب سایت فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید

سعی کنید صفحه‌ای برای وب سایت فروشگاهی خود داشته باشید و به سوالات متداول و معمول مشتریان خود در آن پاسخ دهید. بهتر است نحوه نگارش این صفحه به صورت سوال و جواب باشد و همچنین سوالات را نیز از دید خریدار بنویسید. در این صورت اگر مشتری به این صفحه رجوع کرد، متوجه می‌شود که شما او را از همه لحاظ درک می‌کنید و می‌توانید بهترین خدمات را به او ارائه دهید.

9. موارد کوچک و مشکل دار فروشگاه اینترنتی خود را بررسی کنید

یکی از مواردی که شاید تعداد زیادی از فروشگاه‌ های اینترنتی تازه راه اندازی شده به آن توجه نمی‌کنند، بررسی مراحل خرید در وب سایتشان است، به این ترتیب شما باید به عنوان مشتری وارد وب سایت شوید و تمام عملیات خرید را از اول تا آخر انجام دهید و اگر در بین راه به مشکلی برخوردید خیلی زود نسبت به رفع آن اقدام کنید. در صورتی که فروشگاه اینترنتی شما مشکلی در مراحل خرید داشته باشد و شما از آن بی اطلاع باشید، به محض اینکه مشتری با این مشکل مواجه شود، امکان آن وجود دارد که سایت شما را ترک کند و دیگر نیز بازنگردد.

جمع بندی

تمامی مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم برای جلب اعتماد مردم و جذب مشتریان به خرید از فروشگاه اینترنتی شما بود. با بکارگیری درست این راهکارها می‌توانید امیدوار باشید که اولین مشتریان خود را به زودی پیدا خواهید کرد


امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
پست های اخیر