گوگل وبمستر چیست و چگونه به بهینه سازی سایت ما کمک میکند؟

   نویسنده: مهتاب بهرامی
1394/04/04
وبمستر تولز گوگل سرویسی است تحت وب که برای کمک و راهنمایی مدیران سایت که با هدف افزایش کیفیت با توجه به معیارهایی شرکت گوگل طراحی شده است. این امکان یک ابزار نظارت و مدیریت سایت در نتایج جستجو گوگل می‌باشد

 

به اشتراک بگذارید: 
 

google web master  یکی از قدرتمند ترین ابزارهای گوگل می باشد، که به مدیریت وبسایت ما در موتور جستجو گر گوگل کمک میکند. به این صورت که اول به ما اطمینان میدهد جستجوگر گوگل به سایت ما دسترسی دارد، سپس اطلاعاتی در اختیار ما میگذارد که با مطالعه و پیگیری آنها درمیابیم گوگل سایت ما را چگونه میبیند و برای بهینه سازی سایت خود چه مواردی هست که باید در نظر بگیریم.

گوگل وبمستر چه اطلاعات و امکاناتی را در اختیار ما قرار میدهد؟

 • اطمینان از دسترسی گوگل به سایت ما
 • امکان درخواست بررسی مجدد ربات های تحلیل گر گوگل از سایت ما و یا امکان مسدود کردن دسترسی  بخشی از سایت برای ربات ها گوگل
 • بررسی عملکرد محتوای سایت به صورت نمودار
 • مشاهده خطا ها و مشکلاتی که باعث می شود که گوگل نتواند به درستی محتویات سایت ما را بررسی کند
 • شناسایی اسپم های موجود در سایت
 • می توانیم بفهمیم چه مورد سوالی  توسط کاربرباعث می شود تا گوگل سایت ما را نمایش دهد؟ و یا سوالی هست که بازدید سایت ما را از سایت های دیگر بیشتر میکند؟
 • لیستی از سایت هایی که  به وبسایت ما لینک داده باشند
 • و...

 

پس از آشنایی با این ابزار نحوه استفاده از آن را یاد میگیریم:

1- قبل از هر چیز به یک اکانت گوگل یا جیمیل نیاز است.

2- پس از ورود به حساب کاربری خود وارد لینک https://www.google.com/webmasters میشویم.

3- در صفحه ای که باز میشود روی دکمه Sign in to Webmaster Tools کلیک میکنیم.

4- در این مرحله باید سایت خود را وارد کنید.

 

5- در اینجا لازم است که مالکیت سایت خود را به گوگل ثابت کنید که چند روش را به شما پیشنهاد میکند، سیستم سپهر ساده ترین راه را برای شما انتخاب کرده و امکان انجام آن را فراهم ساخته است.

از سربرگ Alternate methods گزینه ی HTML tag را انتخاب  کنید، در کادر ظاهر شده یک تگ html در اختیار شما قرار داده میشود که باید کپی کنید.

 

6- در مدیریت سایت خود در سپهر به صفحه تنظیمات رفته و در سر برگ دیگر در قسمت کدهای اضافه یا اسکریپت به ابتدای صفحه (HEAD) تگ را قرار دهید.

7- پس از ذخیره به صفحه گوگل وب مستر بازگشته و روی دکمه verify کلیک کنید.

در این مرحله شما موفق شدید سایت خود در وبمستر ثبت نمایید، در ادامه بخش های مهم ابزار گوگل وبمستر را توضیح خواهیم داد.

 

Search Analytics

در این بخش تجزیه و تحلیل عملکرد سایت شما در جستجوی گوگل و الگوی جستجوی کاربران در اختیار شما قرار میگیرد. که این گزارش را میتواند با فیلتر کردن تجزیه و تحلیل سفارشی تر هم بشود. یعنی اگر می خواهید بدانید کاربرانی که از تلفن همراهشان سایت شما را باز کرده اند چند نفر بوده اند، با جستجوی چه کلماتی سایت شما را یافته اند، چند صفحه از سایت شما را باز کرده اند و هر صفحه را چند بار و... این اطلاعات در اینجا به راحتی در دسترس قرار میگیرد.

این گزارش شامل:

 • کلماتی که با جستجوی آنها سایت شما یافت شده است و تعداد آنها
 • تعداد دفعاتی که کاربر با به کار گیری یک کلمه کلیدی به سایت شما وارد شده است
 • میزان کاهش یا افزایش کلیک روی لینک های سایت
 • نوع جستجو (رسانه های خاص مثل موسیقی یا ویدئو)
 • دستگاه ههای مختلف استفاده شده برای جستجو (موبایل، دسکتاپ و ...)
 • مکان جغرافیایی
 • و کلماتی که در نتیجه جستجوی آنها بیشتر از ده کلیک روی سایت شما شده باشد
 • و....

 Links to Your Site

لیستی از لینک هایی که به سایت شما داده شده است را نمایش میدهد همچنین میتوانید متن های لینک شده را که گوگل آنها را یافته است را ببنید.

 

Internal links

صفحه ی لینک داخلی شامل لیستی از صفحات سایت شما است که از صفحات دیگر سایت لینک کسب کرده است.

برای موتورهای جستجو تعداد لینک های داخلی که به یک صفحه اشاره می کنند معیاری برای سنجش اهمیت آن صفحه است. اگر صفحه ی با اهمیت مورد نظر شما در این لیست وجود ندارد و یا صفحات کم اهمیت سایت شما دارای لینک های داخلی زیادی هستند؛ شما می بایست در دستورالعمل های لینک سازی خود تجدید نظر کنید.

 

Index Status

صفحه ی index status آماری از آدرس های url سایت که گوگل قادر به شناسایی و ذخیره اطلاعات آن ها است را تهیه می کند.

برای مثال ممکن است که شما صفحاتی داشته باشید که کاربران فقط با ورود به حساب کاربری خود میتوانند آنها را مشاهده کنند پس گوگل قادر به بررسی آنها نبوده است پس شما نیاز دارید که حالت آدرس دهی با https برای مثال درگوگل وبمستررا ارائه دهید.

Total URLs:  تمامی url هایی که در نمایش جستجو ظاهر می شوند را نشان می دهد.

blocked by robots: جمع کل آدرس های url ای که به وسیله ی فایل robot.txt ؛اجازه دستیابی به آنها مسدود شده است را نمایش می دهد. شما میتوانید تیک مربوط به نمایش url های مسدود شده را بردارید.

URLs removed: تمامی آدرس های urlی که شما به وسیله ی ابزار URL removal tool آنها را حذف کرده اید.

 

 

طراحی وب سایت شبیه ورزش 3

   نویسنده: علی کاوه نژاد
1394/04/31
راه اندازی سایتی خبری مانند سایت ورزش 3 که بتوان اخبار دنیای ورزش را در آن منتشر کرد.

 

به اشتراک بگذارید: 
 

قصد راه اندازی سایتی خبری شبیه به ورزش 3 را دارم که بتوانم در آن خبرهای ورزشی روز را به نمایش بگذارم.

 

راه حل سپهر

شما می توانید از طریق ماژول مقالات و اخبار هر تعداد مقاله و مطلب مورد نظر خود را با درج عکس در سایت اضافه نمایید و اگر بخواهید مطالب با دسته بندی متفاوت ایجاد شوند، مثلا جداول مسابقات، بیوگرافی بازیکنان و ... می توانید در بخش گروه ها و یا صفحات به تعداد دلخواه گروه و صفحه ایجاد نمایید.

شروع کنید

 1. از سه راه اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید: الف) در قسمت مدیریت محتوا > مقالات، مقالات مورد نظر خود را ایجاد نمایید. در منو یا صفحه اصلی می توانید این مقالات را به نمایش بگذارید. ب) در قسمت مدیریت محتوا > اخبار، مطالب مورد نظر را به صورت خبر وارد نمایید. ج) در قسمت مدیریت محتوا> صفحات ، به تعداد دلخواه صفحه ایجاد کنید.
 2. جهت اضافه کردن ویدئو هم از بخش مدیریت محتوا> گالری تصاویر استفاده کنید.
 3. برای دسته بندی این مطالب نیز می توانید از مدیریت فروشگاه> گروه ها استفاده کنید.
 4. میتوانید برای جستجوی بهتر کاربران بر روی سایت، همچنین بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو، کلمات کلیدی مرتبط با همان مقاله و مطلب را در ماژول مقالات و اخبار و صفحات > قسمتهایی که مربوط به آن است، وارد کنید.
 5. جهت دریافت نظرات کاربران میتوانید بعد از ایجاد مطلب مورد نظر بر روی سایت از جعبه ابزار استفاده کرده و نظرات را در آن صفحه اضافه نمایید.
 6. همچنین برای درج آگهی که در بخش های مختلف این سایت میباشد، می توانید از بخش تبلیغات سپهر استفاده نمایید بدین صورت که صفحه ای در سایت شما به آدرس www.mywebsite.com/getadv.aspx وجود دارد که کاربر با مراجعه به آن می تواند آگهی خود را ارسال نماید. برای دسترسی راحت تر به این صفحه می توانید در صفحه ی اول سایت خود یک لینک به این صفحه ایجاد نمایید.
 7. موقعیت تبلیغات: نهایتا شما می توانید موقعیت درج آگهی در وب سایت خود مشخص کنید. برای این کار می توانید از صفحه ی خود عکس بگیرید و قسمت های مختلف درج آگهی در هر بخش را مشخص کنید. همچنین می توانید جهت درج آگهی برای بخش های مختلف تعرفه مشخص کنید، مثلا تعرفه ی درج آگهی در صفحه ی اول ماهیانه 50 هزارتومان و تعرفه ی درج آگهی در صفحه های داخلی رایگان.

 8. بدین صورت می توانید از بخش مالی> تبلیغات آگهی های ارسالی را در بخش مدیریت دریافت و نهایتا تایید کرده و بر روی سایت به نمایش بگذارید.

 

پیشنهاد :در صورتیکه این روند درست صورت گیرد و سایت شما پربازدید شود می توانید برای درج آگهی توسط کاربر ، مبلغی تعریف کرده و کسب و درآمد کنید.

پایان : سایت شما آماده است، سعی کنید روی شبکه های اجتماعی وب سایتتون را به دوستانتون معرفی کنید!


امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر